Spiegel: Rusko by mohlo zaútočit na Ukrajinu už příští středu, USA informovaly své evropské spojence

Spiegel: Rusko by mohlo zaútočit na Ukrajinu už příští středu, USA informovaly své evropské spojence
Autor fotografie: Mil.ru (CC BY 4.0)
11 / 02 / 2022, 23:00

Německý deník Spiegel přinesl překvapivou zprávu: USA varovaly své spojence v Evropě, že se bezprostředně obávají ruského útoku na Ukrajinu, který by mohl přijít už příští středu.

Hrozí skutečně útok Ruska na Ukrajinu? Podle deníku Spiegel se rychle přiblížila možnost, že se tak opravdu stane. Deník uvedl, že USA na základě informací tajných služeb varovaly své evropské spojence, že se obávají ruského útoku na Ukrajinu, který podle amerických tajných služeb může začít již příští středu, tedy 16. února.

Olej nejistoty pak přilil bezpečnostní poradce amerického prezidenta Joea Bidena Jake Sullivan, podle něhož by mohl útok začít ještě před koncem zimních olympijských her v Číně. Vpád na ukrajinské území by podle něho začal leteckými údery. Nicméně Sullivan uvedl, že nedisponuje žádnými informacemi, jestli již ruský prezident Vladimir Putin dal případný příkaz k útoku. 

Podle deníku Spiegel mají americké tajné služby zmapovány také konkrétní trasy, kudy má ruská invaze vést.

Spiegel na druhé straně uvedl, že tato zjištění mohly USA zveřejnit vědomě se záměrem, aby tím zmařily domnělé či skutečné ruské plány útoku na Ukrajinu.

Ve čtvrtek americké ministerstvo zahraničí vyzvalo americké občany, aby opustili co nejdříve Ukrajinu a do země necestovali. Podobnou výzvu učinily i jiné země. Rusko odmítá, že by mělo v úmyslu na Ukrajinu zaútočit, naopak soustřeďování velké lidské i materiální síly kolem rusko-ukrajinské hranice odůvodňuje vlastními obavami o bezpečnost.

Zdroj: Spiegel, Reuters

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace