Vnitro chce kvůli bezpečnosti povýšit právo použít legální zbraně

Vnitro chce kvůli bezpečnosti povýšit právo použít legální zbraně
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: zbraně
02 / 01 / 2017, 19:00

Ministerstvo vnitra chce ústavním zákonem povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka.

Návrh novely, který předložilo, by chtělo prosadit ještě do letošních sněmovních voleb. Chce tak umožnit lidem bránit se proti teroristům například při útocích, jako byly loni nákladními automobily v Nice a v Berlíně. Přesto ale odmítá opakované návrhy předsedy výboru pro obranu Davida Kadnera na novelu trestního zákona, která by dala občanům ČR právo se bránit útočníkovi doma. V českých věznicích sedí lidé za to, že ublížili na zdraví zloději který se v nočních hodinách vloupal do jejich bytu.

Ministerstvo uvedlo, že v okamžiku takových útoků jsou možnosti státních orgánů účinně a rychle zabránit ztrátám na životech a dalším škodám omezené. Proto chce umožnit provést obranný zásah i majitelům legálně držených střelných zbraní.

,,Je zcela nepochybné, že pravděpodobnost úspěšného dokončení útoku se v případě aktivní a včasné obrany, byť vedené nikoli ze strany profesionálních bezpečnostních složek státu, relativně významně snižuje," dodalo ministerstvo.

Jakákoli možnost legální obrany, která snižuje možnost dosažení cílů útočníka, je podle vnitra žádoucí z hlediska ochrany základních práv a svobod.

Související: Kamion vjel do lidí na vánočních trzích v Berlíně

K loňskému 1. prosinci bylo podle ministerstva vnitra v Česku 300 115 držitelů zbrojních průkazů. Z toho téměř 241 000 mělo průkaz skupiny E k ochraně života, zdraví nebo majetku. Registrováno bylo 798 424 zbraní všech kategorií, z toho 357 338 samonabíjecích pistolí, pušek nebo revolverů. Navrhovaná úprava má za cíl v daných případech využít tuto zbraně.

,,Návrh ústavního zákona nemá za cíl zakotvit držení zbraní a střeliva jako základní právo po vzoru například druhého dodatku Ústavy Spojených států amerických," upozornilo vnitro.

Navrhované právo by mělo být jen jednou z možností, a mělo by se vztahovat pouze na české občany a české území, nikoli na občany dalších zemí EU, kteří pobývají v ČR.

Bližší podmínky by měla stanovit navazující novela o zbraních, která by podle vnitra měla přinést vyšší nároky na majitele střelných zbraní. Podle ministerstvo by například museli absolvovat pravidelné povinné střelby. Novela by měla také garantovat vyšší úroveň znalostí a připravenosti držitelů zbraní v oblasti zajišťování bezpečnosti.

psali jsme:

Držitelé legálních střelných zbraní budou moci chránit bezpečnost naší země. Připravuje se novela ústavního zákona

 

 Zdroj: ČTK

Tagy článku