Ázerbájdžán útočí na cíle v Náhorním Karabachu. Mírotvorné Rusko vyzývá ke zdrženlivosti

Ázerbájdžán útočí na cíle v Náhorním Karabachu. Mírotvorné Rusko vyzývá ke zdrženlivosti
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: T-72 ázerbájdžánské armády
27 / 03 / 2022, 09:30

Ázerbájdžánské síly překročily linii příměří v Náhorním Karabachu, což vyvolalo potyčky s arménskými silami. Ázerbájdžánské jednotky překročily linii dotyku u obce Paruch v republice Arcach a vstoupily do obce Chramort. V pátek provedl ázerbájdžánský bezpilotní letoun Bayraktar TB2 úder proti silám patřícím Arcachům. To vyvolalo ostrou reakci Ruska, které v oblasti udržuje mírové jednotky. Ázerbájdžánci oplatili Rusku stejnou mincí. Podle agentury Interfax byl v oblasti vyhlášen válečný stav.

"Ve dnech 24. až 25. března ozbrojené síly Ázerbájdžánské republiky v rozporu s ustanoveními trojstranného prohlášení vedoucích představitelů Ruska, Ázerbájdžánu a Arménie ze dne 9. listopadu 2020 vstoupily do zóny odpovědnosti ruského mírového kontingentu na území Náhorního Karabachu a zřídily pozorovací stanoviště," uvádí se v prohlášení ruského ministerstva obrany. "Byly provedeny čtyři údery bezpilotního letounu typu Bayraktar TB-2 na jednotky ozbrojených formací Náhorního Karabachu v oblasti osady Furuch," dodalo s tím, že velení ruského mírového kontingentu v Náhorním Karabachu přijímá opatření k vyřešení situace a přesvědčení ázerbájdžánských jednotek, aby se stáhly z vymezené mírové oblasti, dodalo prohlášení.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany ruské prohlášení odsoudilo s tím, že "neodráží pravdu", a prohlásilo, že "příslušníci nelegálních arménských ozbrojených oddílů se pokusili sabotovat jednotky ázerbájdžánské armády". Uvedlo, že to byla Arménie, nikoli Ázerbájdžán, kdo porušoval příměří dosažené v roce 2020, a dodalo, že arménská armáda a "nelegální arménské ozbrojené oddíly" souhlasily s opuštěním oblasti, kterou monitorují ruské mírové jednotky, ale neučinily tak.

Republika Arcach je de facto mezinárodně uznanou republikou, která je součástí Ázerbájdžánu. V roce 2020 byla oblast, na níž se republika rozkládá, znovu dobyta Ázerbájdžánem ve válce o Náhorní Karabach proti Arménii.

Ázerbájdžánci se ohradili proti používání názvu "Náhorní Karabach" pro sporné území. Ministerstvo obrany vyzvalo ruské ministerstvo obrany, aby zajistilo úplné stažení arménských síly z tohoto území, a požádalo, aby se termín "Náhorní Karabach" nepoužíval.

Arménské ministerstvo odpovědělo rozhořčeně: "Nedávná prohlášení vydaná ministerstvy zahraničních věcí a obrany Ázerbájdžánu opět bezostyšně naznačují, že cílem ázerbájdžánské politiky systematického násilí a teroru vůči Náhornímu Karabachu je etnická čistka arménských osad v Náhorním Karabachu."

Již dříve v sobotu oznámilo informační centrum Arcachské republiky, že v oblasti bylo zavedeno stanné právo. V sobotu ázerbájdžánské ozbrojené síly pokračovaly v dalším postupu do oblasti Náhorního Karabachu, což mělo vyvolat potyčku s arcachskými silami. Při ázerbájdžánských úderech v oblasti byli v Arcach zabiti tři arménští vojáci. Podle Ruska požádaly orgány Arcachské republiky Rusko o zvýšení počtu vojáků mírového kontingentu Ruské federace a vojenské techniky v regionu.

Arménský premiér Nikol Pašinjan jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o vyhrocené situaci v oblasti Náhorního Karabachu v pátek. Požádal, aby bylo jednání ruských mírových sil vyšetřeno. "Vyzýváme obě strany, aby zachovaly zdrženlivost a zajistily přísné dodržování stávajících dohod z trojstranného summitu," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Americké ministerstvo zahraničí v pátek uvedlo, že je "hluboce znepokojeno" přesuny ázerbájdžánských vojsk, a označilo tyto akce za "nezodpovědné a zbytečně provokativní". Ázerbájdžánský velvyslanec v USA odmítl prohlášení ruských a amerických představitelů a na Twitteru napsal: "Prohlášení ministerstva zahraničí USA a ruského ministerstva obrany jsou ohledně těchto dnů téměř totožná! Zřejmě je třeba být [sekulární a tolerantní] většinově muslimskou zemí s nezávislou politikou založenou na mezinárodním právu, aby se USA a Rusko sjednotily."

Zdroj: Jerusalem Post; DW; Interfax

Tagy článku