Amerika a Británie ukazují, kdo vládne oceánům – jaderné balistické ponorky Ohio a Vanguard společně v Atlantiku

Amerika a Británie ukazují, kdo vládne oceánům – jaderné balistické ponorky Ohio a Vanguard společně v Atlantiku
Autor fotografie: US Navy (CC BY 2.0)|Popisek: Ponorky třídy Ohio a Vanguard
17 / 12 / 2022, 09:00

Americké námořnictvo zveřejnilo výjimečně vzácný snímek zobrazující ponorku USS Tennessee třídy Ohio s balistickými raketami, plující na hladině po boku nejmenované britské ponorky s balistickými raketami třídy Vanguard kdesi v Atlantiku. Oba typy jsou součástí příslušných jaderných odstrašujících arzenálů USA a Velké Británie.

Je to zatím poslední letošní příklad velmi neobvyklého odhalení týkajícího se 14 ponorek námořnictva s balistickými raketami třídy Ohio (SSBN), stejně jako čtyř dalších, které byly přeměněny na ponorky s řízenými střelami (SSGN). Od října námořnictvo veřejně zveřejnilo přítomnost ponorky USS West Virginia v Arabském moři a následný příjezd na britské ostrovní území Diego Garcia v Indickém oceánu, kde se nachází významné americké vojenské síly, a také návštěvu další ponorky třídy Ohio, USS Rhode Island na britské námořní základny v Gibraltaru.

Americké námořnictvo obvykle nabízí málo podrobností, pokud vůbec nějaké o tom, co jeho SSBN (označované také jako boomers), dělají na moři nebo kde se nacházejí. Když jsou na hlídce, jsou tyto ponorky ukryté před zraky světa, ale všichni vědí, že tam někde jsou a mají schopnost zasadit odstrašující druhý úder.

Ze stejných obecných důvodů je britská vláda ještě přísnější ohledně svých ponorek třídy Vanguard, kterých má Royal Navy čtyři.

Nově zveřejněný snímek USS Tennessee a neznámé ponorky třídy Vanguard plujících společně také ukazuje letoun E-6B Mercury z Fleet Air Reconnaissance Squadron Four (VQ-4) a vrtulník MH-60R Seahawk z Helicopter Maritime Strike Squadron 72 (HSM- 72). E-6B je takzvané „letadlo soudného dne“, které je speciálně navrženo tak, aby bezpečně komunikovalo s Ohio SSBN, včetně případů, kdy jsou ponořeny, a také s dalšími prvky americké jaderné triády, kterým může nařídit útok.

Fotografie byla pořízena kdesi v Atlantiku 22. listopadu. Tento „bilaterální výcvik na moři“ zahrnující USS Tennessee a ponorku třídy Vanguard byl „navržen k ověření taktiky, technik a postupů, které posilují vztah mezi jedinečně blízkými spojenci na podporu odstrašování a kolektivní bezpečnosti,“ uvádí se v prohlášení.

Obě SSBN (třída Ohio a Vanguard) jsou vyzbrojeny balistickými raketami Trident D5 odpalovanými z ponorky, známými také jako Trident II. Ohio může nést až 20 těchto střel, zatímco Vanguard 16.

Každá střela Trident D5 nese několik jaderných hlavic. V případě raket amerického námořnictva mohou být vybaveny různými počty hlavic W76-1 nebo W88. Britské rakety jsou údajně vybaveny hlavicemi domácího designu, o kterých se však všeobecně věří, že jsou velmi blízké americkému designu série W76.

Jak americké námořnictvo, tak britská Royal Navy očekávají, že začátkem 30. let 21. století obdrží zcela nové třídy SSBN – třídy Columbia a Dreadnaught. Tyto dva typy byly navrženy se značným stupněm konstrukční shody a budou i nadále vyzbrojeny Tridenty D5.

Zdroj: US Navy, War Zone

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.