Moderní torpédoborec USS Zumwalt za 9 miliard dolarů americkému námořnictvu ,,zrezivěl"

Moderní torpédoborec USS Zumwalt za 9 miliard dolarů americkému námořnictvu ,,zrezivěl&quote;
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: USS Zumwalt (DDG 1000)
22 / 12 / 2021, 13:00

Torpédoborec USS Zumwalt v hodnotě 9 miliard dolarů, který byl uveden do služby v roce 2016, pokračuje v testování. Nyní však mnozí zůstali v šoku, protože první jednotka torpédoborců je pokryta větším množstvím rzi.

Torpédoborce jsou sužovány již známými problémy, že US Navy musela provést jejich redukci, přičemž ještě před několika lety měla s plavidly smělé plány. Na druhé straně počet 32 jednotek se v původním plánu z dnešního hlediska jeví velmi nereálně.

Úsilí o ,,přehnanou" velkolepost a vyspělost ve všech směrech však naráží objektivně na potíže (SM informoval), na druhou stranu mají torpédoborce třídy Zumwalt své místo v US Navy, která s nimi počítá. Včetně toho, že mají být osazeny hypersonickými zbraněmi. Všechny tři jednotky mají nést v roce 2025 nejméně 12 hypersonických zbraní.

Ale zde USA zaostávají za Ruskem a především Čínou, navíc budou pravděpodobně nutné konstrukční změny v odpalovacích zařízeních i skladovacích prostorách raket na lodích, což samozřejmě jejich již tak vysokou cenu dále navýší.

Dřívější chlouba amerického námořnictva však poněkud ztrácí lesk. První jednotka USS Zumwalt (DDG 1000) byla vyfotografována, jak pluje 9. 12. do zátoky v San Diegu. A pohled to nebyl rozhodně pěkný, naopak. Po celém trupu bylo možno spatřit větší množství rzi, která obestírá plavidlo. Právě tato skutečnost vzbudila rozruch na sociálních sítích, kde uživatelé ,,rezavý" torpédoborec v mnoha případech se sžíravou ironií komentují.

Rez není něčím, co by nebylo běžné na lodích, které mají za sebou více nasazení či misí, nicméně je s podivem, je v takovém měřítku na relativně novém plavidlu, které vstoupilo do služby teprve v roce 2016.

Na otázku serveru The Drive, v jaké kondici se nachází torpédoborec, US Navy odpověděla, že pro hladinová plavidla je ochrana proti korozi neustálou bitvou. Drsné podmínky, v nichž lodě amerického námořnictva operují, mají za následek zhoršení tohoto stavu, nicméně US Navy tvrdě pracuje na tom, aby byl proces koroze u svých lodí co možná nejvíce zredukován adekvátní údržbou.

Uvidíme, jak se to bude US Navy dařit v dalších letech, protože jak již bylo výše uvedeno, s torpédoborci Zumwalt ve značně omezeném počtu i nadále počítá.


Zdroj: The Drive

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace