Australskou armádu posílí 30 jihokorejských samohybných houfnic K9 Thunder

Australskou armádu posílí 30 jihokorejských samohybných houfnic K9 Thunder
Autor: CC BY-SA 2.0|Popisek: Samohybná houfnice K9 Thunder
08 / 09 / 2020, 13:00

Jihokorejské samohybné houfnice K9 Thunder poputují do Austrálie. Výrobce Hanwha Defense je připravena dodat 30 těchto houfnic.

Australská vláda oznámila na začátku září, že si vybrala v rámci modernizačního programu Land 17 jihokorejské samohybné houfnice K9 Thunder, která je ve službě od roku 1999. Austrálie pak projevila zájem o dodání 30 samohybných houfnice, jež představovaly pro rozhodování australské vlády jediného kandidáta.

Jak vyplývá z prohlášení výrobce houfnice Hanwha Defense, společnost očekává podepsání kontraktu v hodnotě 843 milionů dolarů na dodání zmíněných 30 jihokorejských houfnic a přidruženého vybavení včetně servisu a údržby. Nadto má vzniknout ve městě Geelong výrobní zázemí a kapacity na produkci houfnice K9 v Austrálii.

Podle šéfa společnosti Hanwha Defense Lee Sung-soo tento kontrakt zvýší mezinárodně reputaci této společnosti a pomůže dále rozšiřovat export korejských zbraňových systémů. Hanwha po dodání houfnice Austrálii pak bude usilovat o získání dalších kontraktů v této zemi.

Austrálie projevila o jihokorejské houfnice již před deseti lety, když se dostaly do finální fáze výběru. Nicméně z možných dodávek tehdy sešlo a projekt byl ukončen v roce 2012, aby byl o několik let později znovu spuštěn. Tentokrát to však vypadá, že vše spěje ke zdárnému konci a Austrálie 30 samohybných houfnice přece jen dostane, čímž se zařadí po bok dalších zahraničních uživatelů, kterými jsou Norsko, Turecko, Egypt, Finsko, Indie a Egypt, dodávky probíhají nově pro Estonsko.

Vývoj samohybné houfnice K9 začal na sklonku 80. let. Houfnice nahradila starší stroje K55A1. Projekt nové houfnice byl finalizován v roce 1998 a o rok později byla spuštěna sériová výroba.

I u samohybné houfnice K9 Austrálie uplatnila svoji ,,ostrovní" politiku, tedy výrobu v továrně nově vybudované na australském teritoriu. Austrálie se takto chrání před případným zablokováním dodávek v případě konfliktu, neboť je plně závislá na zásobování po moři.


Zdroj: koreaninvestors.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace