Blíží se dodávka tanků Leopard 2. Soběstačnost ve výrobě munice si musí Česká republika udržet

Blíží se dodávka tanků Leopard 2. Soběstačnost ve výrobě munice si musí Česká republika udržet
Autor fotografie: foto: KMW|Popisek: Leopard 2A7+
14 / 09 / 2022, 11:00

Munici pro tanky T-72M4 CZ a T-72M1 z výzbroje Armády České republiky stabilně dodává společnost STV GROUP, která je vyrábí ve svém závodě v Poličce. Jde o náboje ráže 125 mm čtyř hlavních druhů: tříštivotrhavé (HE), náboje s kumulativní střelou a stopovkou (HEAT-T), cvičné a protipancéřové podkaliberní se stopovkou (APFSDS-T). S plánovaným přezbrojením 73. tankového praporu tanky západní provenience přijde potřeba udržet soběstačnost při výrobě tankové munice.

Podle Ministerstva obrany by spolu s darovanými německými tanky Leopard 2A4 měla přijít také původní německá munice ráže 120 mm. Zásadní bude v navazující smlouvě o nákupu moderních tanků Leopard 2A7+, případně jiného typu, vyjednat podmínky pro výrobu příslušné munice v České republice.

Ať již by do výzbroje českého tankového vojska přišly jakékoli z pravděpodobných vozidel, tedy nejpravděpodobnější německé tanky Leopard 2A4 a 2A7+, případně snad americké tanky M1A2 Abrams, či dokonce jihokorejské tanky K2, jejichž akvizici aktuálně ohlásilo Polsko, z hlediska jejich hlavní výzbroje a pro ni potřebné munice jde v zásadě o jedno a totéž řešení. Všechny uvedené tanky jsou totiž vyzbrojeny 120 mm kanónem Rheinmetall Rh-120 L/44 (Leopardy 2A4 a 2A5) a L/55 (Leopardy 2A6 a vyšší) s hladkým vývrtem hlavně, nebo jeho americkou licenční variantou L/44 M256A1, nebo jihokorejskou variantou označovanou CN08 120 mm L/55.

Munice do těchto zbraní, a pomineme nyní specifické jihokorejské podmínky, je souhrnně označována jako 120x570mm NATO, resp. 120x570 R, a její parametry jsou vtěleny do normy STANAG 4385. Jde o standardní tankovou munici armád Aliance, která již v podstatě nahradila dřívější standard 105x617 R určený pro kanóny ráže 105 mm s drážkovanou hlavní (z výzbroje tanků M60, raných verzí Abramsů a staré Leopardy 1 nebo Challengery 1). Kromě kanónů Rh-120 a odvozených používá standardní 120 mm munici také francouzský kanón CN120-26 (model F1) tanků Leclerc a italský 120mm kanón OTO Breda L/44 tanků Ariete. Odlišně jsou na tom tanky Challenger 2 na Britských ostrovech vyzbrojené kanónem L30A1 stejné ráže, ale s drážkovanou hlavní.

video: youtube

Podíváme-li se na přehled užívaných nábojů, najdeme přirozeně tytéž druhy, které již dnes používá Armáda České republiky, tedy podkaliberní APFSDS (Armour-Piercing Fin-StabilizedDiscardingsabot) určené pro boj proti obrněné technice, kumulativní protitankové HEAT (HighExplosive Anti-Tank) a tříštivotrhavé HE (HighExplosive) proti živé síle nepřítele, lehce obrněným cílům či budovám. Američané a Izraelci vyrábějí také speciální náboje pro boj zblízka (kartáčový M1028 a nesmrtící izraelský M337 STUN pro tanky Merkava).

Od prvního typu, jímž byl německý náboj DM13 z roku 1979 vývoj pokročil k účinnějším moderním granátům, a mezi výrobci také nalezneme společnosti pocházející ze zemí, které tankovou výzbroj ráže 120 mm nasazují, včetně nábojů označovaných Pz-531 (APFSDS), Pz-511 (HE) a cvičné Pz-521 a Pz-541 z Polska (jeho armáda má ve výzbroji tanky Leopard 2PL a očekává dodávku tanků Abrams, hovoří se o Challengeru 2 i jihokorejském K2).

Jestliže mezi uživateli tanků Leopard 2 nalezneme státy, které se spoléhají na dodávky munice za zahraničí, v České republice pro to s ohledem na tradice a stabilní schopnosti českého obranného průmyslu není jediný důvod. Argumenty jsou stejné jako v případě přezbrojení 13. dělostřeleckého pluku francouzskými samohybnými kanóny CAESAR podle smlouvy z loňského roku a přechodu z munice ráže 152 mm na 155 mm NATO. Tím nejdůležitějším je pak soběstačnost a bezpečnost dodávek v krizi, kdy se nelze na zahraničního dodavatele plně spolehnout. Odběr munice by byl tak velký, že výrobce by nestačil pokrýt požadavky a státy by odmítaly sdílet své zásoby. Příkladem jsou i dodávky zbraní a materiálu na Ukrajinu, kdy výrobci mají problém doplňovat zásoby svých armád. Licence pro výrobu munice pro kanóny Rheinmetall Rh-120 a její výroba v České republice by se proto měly stát pevnou součástí dohody o pořízení moderních tanků.

Zdroj: army-technology.com; STV Group

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace