Blýská se ,,prokleté" ruské letadlové lodi na lepší časy?

Blýská se ,,prokleté&quote; ruské letadlové lodi na lepší časy?
Autor fotografie: wikipedia, public domain|Popisek: Letadlová loď Admiral Kuzněcov
13 / 05 / 2020, 13:00

Admiral Kuzněcov, jediná ruská letadlová loď, se má znovu vydat na moře v roce 2022, uvedla agentura TASS.

Admiral Kuzněcov potkala v minulosti řada problémů, a už se zdálo, že budou mít fatální dopad na jedinou ruskou letadlovou loď. Na konci roku 2016 došlo při přistávání na letadlové lodi k havárii letounu Su-33, předtím se zřítil i stroj MiG-29K.

V roce 2018 došlo k další vážné nehodě, když se největší plovoucí suchý dok PD-50, kde se loď opravovala, úplně potopil. Přitom se zřítily dva 70tunové jeřáby, přičemž pád jednoho z nich poškodil vzletovou palubu letadlové lodi a při nehodě dokonce hrozilo potopení Kuzněcova. Na vzletové palubě vznikl zřícením jednoho jeřábu otvor zhruba 4x5 metrů.

V prosinci 2019 došlo k dalšímu incidentu, kdy na palubě Kuzněcova během oprav v Murmansku vypukl požár, který usmrtil dva lidi a další zranil. Rusové pak reálně zvažovali, jak s letadlovou lodí dále naloží.

Bylo rozhodnuto, že opravy letadlové lodi budou pokračovat dál společně s fází další modernizace. Podle plánu má vyplout Kuzněcov znovu na moře v závěru 2022 a absolvovat nezbytné zkoušky. Potom by se mohla vrátit opět do služby.

Plavidlo má dostat kromě zbrusu nového nátěru i zánovní komunikační, kontrolní a elektronické systémy. Obranné systémy mají zahrnovat také protivzdušný komplex Pancir-M. Rusové do fáze modernizace investují přes 700 milionů dolarů.

Uvidíme, jestli se podaří jediné letadlové lodi po mnoha peripetiích vrátit úspěšně do služby. Vzhledem k masivním investicím do plavidla na tom Rusové rozhodně zájem mají.

 

Zdroj: TASS

Tagy článku