Blýská se ,,prokleté" ruské letadlové lodi na lepší časy?

Blýská se ,,prokleté&quote; ruské letadlové lodi na lepší časy?
Autor: wikipedia, public domain|Popisek: Letadlová loď Admiral Kuzněcov
13 / 05 / 2020, 13:00

Admiral Kuzněcov, jediná ruská letadlová loď, se má znovu vydat na moře v roce 2022, uvedla agentura TASS.

Admiral Kuzněcov potkala v minulosti řada problémů, a už se zdálo, že budou mít fatální dopad na jedinou ruskou letadlovou loď. Na konci roku 2016 došlo při přistávání na letadlové lodi k havárii letounu Su-33, předtím se zřítil i stroj MiG-29K.

V roce 2018 došlo k další vážné nehodě, když se největší plovoucí suchý dok PD-50, kde se loď opravovala, úplně potopil. Přitom se zřítily dva 70tunové jeřáby, přičemž pád jednoho z nich poškodil vzletovou palubu letadlové lodi a při nehodě dokonce hrozilo potopení Kuzněcova. Na vzletové palubě vznikl zřícením jednoho jeřábu otvor zhruba 4x5 metrů.

V prosinci 2019 došlo k dalšímu incidentu, kdy na palubě Kuzněcova během oprav v Murmansku vypukl požár, který usmrtil dva lidi a další zranil. Rusové pak reálně zvažovali, jak s letadlovou lodí dále naloží.

Bylo rozhodnuto, že opravy letadlové lodi budou pokračovat dál společně s fází další modernizace. Podle plánu má vyplout Kuzněcov znovu na moře v závěru 2022 a absolvovat nezbytné zkoušky. Potom by se mohla vrátit opět do služby.

Plavidlo má dostat kromě zbrusu nového nátěru i zánovní komunikační, kontrolní a elektronické systémy. Obranné systémy mají zahrnovat také protivzdušný komplex Pancir-M. Rusové do fáze modernizace investují přes 700 milionů dolarů.

Uvidíme, jestli se podaří jediné letadlové lodi po mnoha peripetiích vrátit úspěšně do služby. Vzhledem k masivním investicím do plavidla na tom Rusové rozhodně zájem mají.

 

Zdroj: TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace