foto: Royal Navy / Public domain/Raketa Aster vypálená z britské HMS Defender
Britské námořnictvo na začátku týdne ohlásilo modernizaci systémů vzdušné obrany Sea Viper, které používá na svých torpédoborcích. Některé z nich, plavidlo Diamond nyní operuje v oblasti Rudého moře proti Húsíům. Modernizace, která vyjde na 11,7 miliard Kč více připraví systém na bezpečnostní hrozbu v podobě UAV.
V pondělí 22. ledna 2024 britské Royal Navy ohlásilo modernizaci svých systémů protivzdušné obrany PAAMS, která jsou v Anglii označovány jako Sea Viper (v překladu do češtiny „mořská zmije”). Ta by měla trvat přibližně 10 let a anglické ministerstvo obrany vyjde na 405 milionů liber (11,7 miliard Kč). Kontrakt byl objednán u britské divize evropské společnosti MBDA zaměřující se na výrobu raketových systémů a bude spočívat v modernizaci strojů, údržbě a jejich přípravě pro budoucí použití proti nejnovějším vojenským hrozbám.
Mezi ně patří právě také UAV. Systém Sea Viper na lodi HMS Diamond v Rudém moři v posledních dvou měsících úspěšně zachytil a následně zničil několik dronů húsíjských rebelů. Při prvním incidentu 15. prosince 2023 britský systém zneškodnil jeden dron Húsíjů, který plánoval zaútočit na komerční loď. Při druhé operaci v úterý 9. ledna se systému podařilo zaměřit a zničit hned několik UAV, které podnikly úder na torpédoborec a další plavidla u jemenských břehů Rudého moře.
Tato protivzdušná ochrana, složená ze dvou radarů, střel a velitelského systému, se proto již nyní ukazuje jako efektivní v boji proti UAV. Běžně je systém PAAMS užíván pro sledování, zaměřování a zničení různých druhů rychle letících vzdušných hrozeb, mezi které patří nadzvukové řízené střely, stíhací letadla a také bezpilotní letouny. Systém Sea Viper pracuje s raketami Aster 15 a Aster 30, kterých může za 10 sekund vypálit až osm. Střela Aster 15 má dosah 1,7 - 30 km a Aster 30 přibližně 3 - 120 km. Obě rakety jsou schopny nést munici přesahující 300 kg a jejich rychlost se pohybuje okolo 3-4 Machů (3 600 - 4 900 km/h).
Protivzdušná obrana Sea Viper pracuje s radary SAMPSON a S1850M o velkém dosahu a schopností navádět až 16 raket současně. Sea Viper je tak schopen realizovat útok na více cílů zároveň. Kromě toho mohou radary sledovat až 1000 potenciálních hrozeb ve vzdálenosti 400 km. Ty jsou pak zničeny přibližně 70 km od plavidla. Podle výrobce radaru SAMPSON, společnosti BAE Systems, je stroj schopný zaznamenat také rakety a letadla s technologií stealth.
Sea Viper používá šest britských raketových torpédoborců typu 45 třídy Daring mezi které patří plavidla HMS Daring, Dauntless, Diamond, Dragon, Defender a Duncan. Systém má ve svém arzenálu také francouzské námořnictvo a používá jej na deseti svých fregatách. Poslední zemí s nejvíce systémy PAAMS je Itálie, která je umístila na dvanáct válečných plavidel.
Tagy