Český tank Tomáš proti ruskému T-90. ,,Dárek pro Putina" už víří bojové vody na Ukrajině

Český tank Tomáš proti ruskému T-90. ,,Dárek pro Putina&quote; už víří bojové vody na Ukrajině
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0|Popisek: T-72 (ilustrační obrázek)
04 / 06 / 2023, 16:00

Modernizovaná verze sovětského tanku T-72M1 nazvaná Tomáš podle dostupných informaci už bojuje na Ukrajině. Na tank se rámci projektu Dárek pro Putina skládala česká veřejnost. Jak by vozidlo uspělo hypoteticky proti ruskému tanku T-90?

Na Ukrajině přeneseně řečeno bojuje také Česká republika. Na tank Tomáš, komplexní modernizaci sovětského tanku T-72, se skládala rovněž česká veřejnost v rámci kampaně ,,Dárek pro Putina" probíhající ve spolupráci s ukrajinským velvyslanectvím, a za níž stojí český podnikatel a mecenáš Dalibor Dědek, jinak také zakladatel společnosti Jablotron.  

T-72 představuje českou komplexní modernizaci sovětského tanku T-72 na úroveň srovnatelnou s tanky třetí generace, tedy T-80, první LEOPARD 2, M-1 ABRAMS nebo LECLERC. Stroj je vybaven zařízeními, která zvyšují provozní parametry, komfort a účinnost tanku a zvyšují bezpečnost posádky proti účinkům min nebo balistické palby, proti účinkům radiace a chemických látek.

Tank má zařízení pro překonávání vodních toků hlubokým broděním, kouřové granátomety pro vytváření kouřových clon při krytí proti teplem naváděným PTŘS a hasicí zařízení pro hašení požárů uvnitř vozidla. Tank je určen k ničení tanků a jiných obrněných cílů, případně živé síly nepřítele a také proti nízko letícím cílům. Kanon ráže 125 mm s protipancéřovou střelou dokáže snadno prorazit 50 cm silný homogenní pancíř na vzdálenost přes 2 km.

Tank je také vybaven dvěma sekundárními zbraněmi: spřaženým a protiletadlovým kulometem.

Modernizovaný tank Tomáš je připraven se postavit ruským tankům, z nichž některé jsou bez nadsázky muzejní kousky. Svět obletěly například záběry sovětských tanků T-54 a T-55, jak jsou po železnici posílány na ukrajinské bojiště. Nicméně jak by dopadla hypotetická konfrontace Tomáše s ruským tankem T-90?

U T-90 je přikládán velký význam novým sledovacím systémům – dennímu, nočnímu a tepelnému zobrazování. Posádka T-90M údajně může s novými elektro-optickými systémy mířit rychleji než s těmi používanými v T-72. Obraz a obrysy cíle v elektrooptickém systému byly také vylepšeny. Na rozdíl od T-72 má T-90M zadní kameru.

Systém řízení palby T-90 obsahuje hlasového asistenta. Toto není jediný hlasový asistent v tomto tanku. Druhý hlasový asistent je integrován do systému pohonné jednotky. Údajně pokud se přehřeje motor nebo jsou problémy s jeho napájením, hlasový asistent vydá upozornění. Přestože je T-90 těžší než T-72, T-90 je rychlejší a ovladatelnější.V T-72 se musel střelec i velitel dívat na všechny strany, ale v T-90  už je to jen dopředu. I aktivní ochrana tanku je velmi dobrá. Pozemní síly používají údajně i drony ke korekci přesnosti střelby T-90M. Již v loňském roce, kdy Střední vojenský okruh Ruska obdržel velkou dodávku T-90M, začaly první testy těchto vozidel bezprostředně před jejich odjezdem do Doněcka. Ruský zdroj tehdy uvedl, že při testech bylo pozorováno použití dronů pro přesnou palbu tanků. T-90M se dobře hodí pro použití jako konvenční dělostřelectvo a pro přímou palbu z kryté pozice. To umožňuje, aby byl T-90M vhodný k nasazení i v hustě zastavěném městském prostředí.

V souboji T-72 a T-90 by byly klíčové tyto parametry:

   -  rychlost zjištění cíle a doba do prvního výsřelu
    - přesnost palby, schopnost ničit prvním výstřelem (Hunter Killer)
    - využití aktivní ochrany
    - součinnost s jinými senzory a prostředky k vyhledávání cílů - situační povědomí
    - napojení na C4ISTAR, sdílení dat
    - výkon munice a typ použité munice
    - přímý čelní střet nebo útok v léčce
    - vedení palby na maximální vzdálenost nebo na krátkou v manévrovém boji
    - vycvičenost osádky

Technicky je T-90 oproti T-72 vyspělejší. Ale stále je posuzován základní T-72 M1, a nikoliv konkrétní modernizace v provedení Tomáš, tedy jaké konktétní parametry mají namontované technologie. Každopádně instalace aktivní ochrany, v případě T-90 systému ARENA by byla pro Tomáš značnou nevýhodou, stejně jako případná součinnost s drony. Toto převyšuje zřejmě technologické možnosti Tomáše. Na druhou stranu je nutno počítat s tím, že ruská armáda bude své ,,klenoty" po vysokých ztrátách šetřit, možná na další přehlídky, a Tomáš přijde do kontaktu se škálou všech dalších produktů ruské tankové konstrukční školy. A v tomto případě je Tomáš rovnocenným protivníkem, nebo má i převahu.

Zdroj:  redakce, zbraneproukrajinu.cz,bulgarianmilitary.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.