foto: Mztourist / Wikimedia Commons / CC BY-SA/HJ-12
Peking představil na World Defense Show v Saúdské Arábii novou přenosnou protitankovou řízenou střelu Red Arrow 12E, která vypadá jako by Javelinu z oka vypadla a parametrově se americké zbrani také velmi blíží. I Čína si bere poučení z Ukrajiny.
HJ-12E je výrobkem čínského giganta North Industries Corporation (Norinco) a podle Army Recognition má exportní verze již prvního kupce. Samotný AR rovnou v titulku článku naznačuje, že zbraň bude na WDS v Rijádu soutěžit s americkým Javelinem. Číňané sami ATGM charakterizují jako střelu třetí generace, což odpovídá faktu, že navazuje na starší verze HJ-73 a HJ-8. HJ-12E je právě exportní verzí, vychází z armádního typu, který byl v čínské armádě představen v roce 2014.
Javelin i Red Arrow jsou již zcela samozřejmě tandemové střely a mají hlavice HEAT. Vysoce výbušná protitanková hlavice (HEAT) využívá Munroeův efekt, který vytvoří vysokorychlostní poud žhavého kovu, jenž se dokáže propálit moderním kompozitním pancířem. Čínská střela má průměr 135 mm a váhu nálože až 9 kilogramů, zatímco Javelin 124 mm a 6,4 kilogramu. Rozdíl v účinku je ovšem zcela zásadní. Odhaduje se, že Red Arrow prorazí pancíř o síle 1 100 mm RHAe, kdežto Javelin dokáže jen 600 mm.
Důležitým faktorem je váha kompletu, což je vzhledem k tomu, že se jedná o přenosnou zbraň, velmi důležitý ukazatel. Číňané si dali zřejmě velmi záležet, nabitý Arrow váží 22 kilogramů, tedy prakticky stejně jako Javelin. To minimálně na papíře vypadá velmi dobře, protože samotná hlavice je u Číňanů logicky těžší vzhledem k většímu průměru střely a množství trhaviny. Co se týče průraznosti, je třeba vždy brát v potaz i špičku hlavice a kinetickou energii.
Obě zbraně jsou typu vystřel a zapomeň, tedy v případě nutnosti si střely zapamatují cíl a operátor je nemusí dále řešit. Obsluha má ale k dispozici monitor, kterým může střelu laserově navádět třeba na horní část tanku, opět u obou zbraní. Laserové navádění už je v současnosti ovšem trochu problém, protože detekce laserového zaměření je dnes již zcela běžnou záležitostí a reakce nepřítele také. Ukrajinci to řeší tím, že cíl zaměří jen krátce a pak střelu navádí těsně vedle obrněnce, až na poslední chvíli změní její směr, aby nepřítel nestačil včas reagovat.

V neprospěch čínské zbraně hovoří její efektivní dostřel. Ten činí 2 000 metrů, což je stejný údaj jako u Javelinu, jenže ten při navádění přes displej zvládne až čtyři kilometry. HJ-12 už přímo uvádí použitelnost proti bunkrům a vrtulníkům letícím v menší výšce. Javelin to sice v parametrech nemá, ale z Ukrajiny je doložený případ sestřelu helikoptéry touto ATGM.
Peking velmi často přehání svou propagandu ohledně kvality svých zbraní. Jsou známy letité problémy čínských ponorek s hlučností nebo funkčnost motorů u moderních letadel. Je ovšem také známo, že Peking tyto potíže postupně odstraňuje. Red Arrow minimálně na papíře vypadá jako plnohodnotná ATGM 21. století se špičkovými parametry. Pokud se podíváme na konstrukci, je zjevná a zřejmě i povedená inspirace v amerických FGM-148 Javelin.
Tagy