Irští rybáři proti ruské námořní úderné skupině: Vaše válečné hry vám narušíme pokojně

Irští rybáři proti ruské námořní úderné skupině: Vaše válečné hry vám narušíme pokojně
Autor: Ad Meskens, CC BY-SA 4.0 |Popisek: Fregata Admiral Makarov
26 / 01 / 2022, 12:00

Rusko se chystá v únoru uspořádat námořní cvičení u pobřeží Irska, což se rozhodně nezamlouvá tamní organizaci rybářů. Pokojně chce protestovat proti ruské námořní přítomnosti.

Rusko oznámilo, že bude konat v únoru námořní cvičení zhruba 240 kilometrů jihozápadně od irského pobřeží. Protože Rusko provede akci v mezinárodních vodách, a nikoliv v teritoriálních, není v silách Irska zabránit tomu, aby námořní cvičení proběhlo, prohlásil irský ministr zahraničí Simon Coveney.

Ministr zahraničí rozhodně tyto aktivity v napjaté situaci, která panuje ohledně Ukrajiny, nevítá, což dal najevo i ruskému velvyslanci. Podle ruské strany však nepředstavuje námořní cvičení žádnou hrozbu Irsku ani komukoliv jinému.

Nicméně na oznámení, že Rusko připravuje námořní cvičení u irského pobřeží už stačil zareagovat Patrick Murphy, který zastupuje organizaci Irish South and West Fish Producers Organisation (IS&WFPO). Podle něho a dalších členů je oblast, kde chce Rusko pořádat své cvičení velmi důležitá, a to hlavně z hlediska biodiverzity. Murphy uvedl, že organizace usiluje o ochranu biodiverzity a mořského života, tudíž není vhodné, aby se ruské cvičení u irského pobřeží konalo. Střelba z válečných lodí, vypouštění raket by pak mohly tuto rovnováhu narušit.

Mezitím Murphy už jednal s oficiálními představiteli ruské ambasády v Irsku, kterým řekl, že členové IS&WFPO se budou věnovat rybolovu ve svých tradičních oblastech, kde se bude konat námořní cvičení, a chtějí zároveň vzkázat, že to má Moskva brát jako pokojný protest.

Murphy míní, že by však bylo vůbec nejlepší, kdyby se ruské námořní cvičení v napjaté mezinárodní situaci nekonalo. ,,My tam (kde Rusko uspořádá námořní cvičení) máme právo na rybolov, a pokud tak činíme, ruská plavidla by neměla předvádět své válečné hry," prohlásil Murphy.

Labouristický lídr Alan Kelly mezitím kontaktoval Murphyho a uvedl, že celou záležitost chce zařadit na pořad v irském parlamentu. 

 

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace