Autor fotografie: Dmitry Terekhov, CC BY-SA 2.0|Popisek: Su-35S (ilustrační obrázek)
Rusové dostali od Íránu před několika dny várku bojových dronů, jichž má na Ukrajině nedostatek. Nicméně ty posléze vykazovaly poruchovost. Írán projevil již předtím zájem o ruské stíhací letouny Su-35SE. Kontrakt zatím uzavřen podle dostupných informací nebyl.
Nejen kvůli sankcím se musí Rusko obracet na své ,,nové" spojence, v tomto případě Írán. Ten dodal před několika dny bojové drony, aby pomohly Rusku v boji na Ukrajině. Nicméně tyto vzdušné prostředky vykázaly řadu poruch a Rusové s nimi nejsou spokojeni. Na druhé straně v rámci potenciálně dlouhodobějšího spojenectví obou zemí projevil Írán již před časem zájem o ruské stíhací stroje Su-35SE, informoval server The Eurasian Times. Není jistě bez zajímavosti, že původně měly být letouny Su-35SE určené pro Egypt.
Jenže zasáhla ,,vyšší moc", v tomto případě USA, které donutily Egypt, aby od dohody odstoupil pod pohrůžkou použití zákonu CAATSA (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act). Zákon CAATSA může být uplatněn proti státu, jenž by zájem o nákup ruských zbraní, které by měly potenciál ohrozit v dané oblasti americké bezpečnostní zájmy. USA tak chtějí jeho prostřednictvím především odradit země od pořizování vojenského materiálu s Ruskem.
Můžeme zde zmínit pro ilustraci i ,,manilský případ". Filipínské vládě totiž nakonec nebude dodáno 16 ruských víceúčelových vrtulníků, Manila se obává, že v případě realizovaných dodávek by mohly USA uvalit na Filipíny sankce podle stejného vzoru.
Naopak Íránu by se stroje hodily proti izraelským stíhačům F-35 Adir. Jak uvedl brigádní generál Hamid Vahedi, velitel íránských vzdušných sil, pro tiskovou agenturu Borna, nákup letounů je na teheránském seznamu. Rusko by rovněž rádo nabídlo Su-35SE jiné zemi, než je Egypt, a tou může být právě Írán, který sáhl po dražší variantě, ve hře totiž byly také Su-30SM.
Má to svou logiku, protože F-35 Adir dozná vylepšení, jež může být klíčové v konfliktu obou zemí - Izraele a Íránu. Adir totiž bude moci i bez doplňování paliva ve vzduchu útočit na vybrané cíle v Íránu. Izrael disponuje 33 těmito stíhači a předpokladem je, že se jejich počet navýší na 50 kusů do roku 2024. V roce 2018 Izrael použil letectvo při větší bombardovací akci proti íránským cílům v Sýrii. Írán má obavy, že právě vylepšené Adiry by mohly útočit i na jejich jaderné kapacity, a proto podniká kroky, aby tomu zabránil. Účinnou protizbraň mají představovat právě ruské stíhače Su-35SE.
Nicméně vše je zahaleno v mlze a není jisté, zda nakonec dojde k podepsání kontraktu. Nejprve některá média publikovala v srpnu ,,zaručenou" zprávu, že byla dohoda mezi oběma stranami podepsána během návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Íránu. Server Scramble Magazine přinesl před několika dny informaci, že letouny původně určené pro Egypt budou ,,přesměrovány" skutečně do Íránu, což měl podle webu potvrdit také íránský ministr obrany. Počet letounů ještě není potvrzen podle tohoto zdroje.
Definitivního potvrzení jsme se ale zatím nedočkali. Může se teoreticky stát, že k němu nakonec nedojde - jak jsme již shora zmínili, Rusku jsou dodávány íránské drony, jež jsou poruchové, nicméně jsou využívány na ukrajinském bojišti a svůj účel plní. Přitom o další drony má Rusko eminentní zájem vzhledem k situaci na Ukrajině.
Zde se nabízí širší otázka, pokud by došlo opravdu k podepsání kontraktu, co to může znamenat pro obě země v budoucnu. Může vzniknout pevnější aliance dvou zemí, nebo se může jednat o křehké spojenectví, které bude dočasné, pokud bude zrovna vyhovovat aktuálním zájmům obou aktérů? Uvidíme, Rusko i Írán nemají mnoho možností, kam se obrátit, a tak může vzniknout jakési nucené manželství z rozumu.
Zdroj: Eurasiantimes.com, Scramble Magazine