"Nejsme ve válce. Námořníci nemusejí umírat," napsal kapitán letadlové lodi - a byl odvolán

&quote;Nejsme ve válce. Námořníci nemusejí umírat,&quote; napsal kapitán letadlové lodi - a byl odvolán
Autor fotografie: wikipedia, public domain|Popisek: CVN-71 Theodore Rossevelt
03 / 04 / 2020, 13:00

Americké námořnictvo odvolalo kapitána Bretta Croziera velícího jaderné letadlové lodi USS Theodore Roosevelt. Důvodem je způsob i obsah kapitánovi komunikace o čínské chřipce ohrožující posádku této lodi třídy Nimitz operující v současnosti v Tichomoří. Loď v současnosti kotví na Guamu v Marianském souostroví.

CVN-71 Theodore Roosevelt opustila základnu San Diego v Kalifornii v lednu a zapojila se do operací v Tichém oceánu, ve Filipínském moři, a navštívila také vietnamský přístav. 24. března byl u tří členů její posádky potvrzen výskyt koronaviru způsobujícího onemocnění COVID-19, čínskou chřipku. O několik dní později byly případů již desítky a 31. března více než sto (z celkových asi 5000). Pozitivní případy se vyskytly také mezi námořníky na palubě sesterské CVN-76 Ronald Reagan (ta má základnu v japonské Jokosuce), a omezení bojeschopnosti obou lodí by znamenalo, že americké námořnictvo nyní v západním Pacifiku nebude mít letadlovou loď.

V chřipkovou nákazou se Theodore Roosevelt potýkal již v roce 2002 v Atlantiku, kdy onemocnělo 300 členů posádky. Stísněné prostory lodi a množství námořníků a letců činí opatření proti šíření chorob složitými a lodě jsou v tomto smyslu zranitelné.

Kapitán Crozier počátkem týdne rozeslal asi na třicet adres emotivní dopis se žádostí o pomoc, který začínal slovy: "Nejsme ve válce. Námořníci nemusejí umírat." Dopis unikl do médií a vzbudil paniku a pohoršení. Úřadující ministr námořnictva Thomas Modly označil kapitánovo jednání za nezvládnutí mimořádné situace a projev mimořádně špatného úsudku. Crozier nebyl degradován ani neopouští námořnictvo. Přesto se na jeho stranu postavili opoziční politici jako Joe Biden a zdůrazňují jeho starost o životy mladých lidí na palubě. Ta však není důvodem odvolání kapitána z funkce.

Crozier začínal kariéru u námořnictva jako pilot vrtulníku SH-60B Seahawk v roce 1994. Od roku 2002 pak létal na F/A-18 Hornet z paluby CVN-68 Nimitz a účastnil se mj. operace Irácká svoboda v roce 2003. Od srpna 2010 velel stíhací peruti VFA-96 působící mj. z letecké základny Iwakuni v Japonsku. Od roku 2014 sloužil jako výkonný důstojník na letadlové lodi Ronald Reagan, od roku 2017 velel velitelské lodi pro obojživelné operace USS Blue Ridge (LCC-19).

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.