Autor fotografie: foto: Armáda ČR|Popisek: První český Leopard 2A4
V Přáslavicích byl dnes vojákům 73. tankového praporu předán první z 15 tanků Leopard 2. Celkem Německo v rámci kruhové podpory Ukrajiny daruje České republice 14 tanků Leopard 2A4 a 1 vyprošťovací BPz3 Büffel na stejné platformě. Jde o kompenzaci těžké bojové techniky, kterou Česká republika poskytla ze svých zásob Ukrajině, která se od února brání ruské agresi. „S Leopardy doslova vyjedeme ze slepé uličky závislosti na sovětské technice, je to skutečný přechod na moderní platformu,“ řekla během ceremonie v Přáslavicích ministryně obrany Jana Černochová a poděkovala Německu.
Tanky budou sloužit především k výcviku osádek, jež již byly zahájeny v Německu a Rakousku. Současně Ministerstvo obrany jedná o pořízení více než pěti desítek tanků poslední verze Leopard 2A7V – a na tento standard plánuje v budoucnu, se zapojením českého obranného průmyslu, modernizovat také letos darovaná vozidla.
Během slavnostní ceremonie v Přáslavicích ministryně obrany Jana Černochová řekla: „Vítám první tank Leopard 2A4 z panácti, které nám přislíbilo Německo jako kompenzaci za naši pomoc Ukrajině. Děkuji panu státnímu tajemníkovi Benediktovi Zimmerovi a Německu za spolupráci a za pomoc Ukrajině, která se statečně brání barbarské ruské agresi.“ Připomněla svou návštěvu 7. mechanizované brigády krátce po nástupu do funkce a opakované otázky na přezbrojení útvarů novou technikou. „Tato vláda má obranu jako svou prioritu a změna je tady.“ Uvedla, že bude mít smysl moderní platformu Leopardu 2 rozvíjet.
Ministryně obrany také informovala, že náměstek Lubor Koudelka spolu se zástupci švédské vlády a společnosti BAE Systems včera podepsal memorandum o pořízení BVP CV90: „Dámy a pánové, befka budou.“
Leopard 2A4
S původním Leopardem (později označeným 1) se v roce 1965 společnosti Krauss-MaffeiWegmann (KMW) podařilo poskytnout západoněmeckému Bundeswehru a mnoha dalším evropským státům NATO, s výjimkou Francie a Velké Británie, které se soustředily na vývoj vlastní techniky. Leopard je jednoznačně vynikající hlavní bitevní tank (MBT) V současnosti je celosvětově 19 uživatelů Leopardu 2, což je nejvíce na světě ze západní provenience v kategorii MBT, a další budou přibývat. Již se vstupem prvního Leopardu do služby probíhal vývoj jeho budoucí náhrady. O patnáct let později byl představen Leopard 2, který do své výzbroje zařadili nejen dosavadní uživatelé původních tanků, ale mnohé další země, a dodnes zůstává hlavním západním tankem v Evropě, co do počtu kusů, a podle mnohých odborníků i co do svých parametrů a výkonů. Vyznačuje se dokonalou rovnováhou mezi palebnou silou, ochranou a mobilitou, a nezpochybnitelně se řadí mezi nejlepší tankové konstrukce i ve světovém měřítku.
Leopard 2 při vnějším pohledu oproti Leopardu 1 přitom nepředstavuje žádnou revoluci. Podvozek byl vylepšen, ale zůstal do značné míry totožný. Důraz byl od počátku kladen na odolnost a spolehlivost. Nejviditelnější rozdíl přinesla věž, která byla uzpůsobena nejen pro nový 120mm kanon od společnosti Rheinmetall, ale také pro přídavný kompozitní pancíř. V technologii mnohdy není důležité, co je vidět, ale to co není.
Hlavní zbraň je totožná s výzbrojí amerických tanků M1 Abrams. Až do verze 2A4, jejíž první exemplář dnes přebírají vojáci 73. tankového praporu v Přáslavicích, jde o L44, tedy s hlavní dlouhou 44 ráží. Od verze 2A5 dostal Leopard kanon L55, tedy hlavní, která je o dalších 1,30 m delší, a vyznačuje se vyšší úsťovou rychlostí, větším dostřelem a lepší průbojností. Obě zbraně jsou plně stabilizované a umožňují střelbu za pohybu, s náměrem -9° až +20°.
Výkon zbraně je podpořen pokročilým systémem řízení palby. Primární zaměřovač EMES 15 má dvojnásobné zvětšení a je plně stabilizovaný, má integrovaný laserový dálkoměr a termovizní kameru od firmy Zeiss. Systémy jsou propojeny s balistickým počítačem. Jako záloha je koaxiálně namontován pomocný zaměřovač střelce FERO-Z18. Velitel má nadto vlastní nezávislý periskop Rheinmetall/Zeiss PERI-R 17 A2, který je stabilizovaný a určený pro denní a noční pozorování a identifikaci cílů.
Systém řízení palby poskytuje až tři hodnoty za každé 4 sekundy a údaje jsou přenášeny do počítače, který následně v reálném čase vypočítá palebné řešení. Laserový dálkoměr je rovněž integrován do primárního zaměřovače střelce. Počítač se zabývá podmínkami prostředí (vítr, teplota, vlhkost), vybírá správnou munici a automaticky nastavuje zbraň na správnou trajektorii. Maximální dosah laserového paprsku je 10000 m a na tuto vzdálenost činí odchylka měření pouhých 20 m. Leopard 2 dokáže zasáhnout pohyblivé cíle na vzdálenost až 5000 m, a to, zatímco se sám pohybuje po nerovném terénu plnou rychlostí, a za libovolných povětrnostních podmínek. Samozřejmostí je režim hunter-killer (velitel vyhledává a označuje cíl, střelec ho ničí, zatímco velitel vyhledává další).
Do roku 1992 vyrobila společnost KMW 2125 kusů Leopardu 2 ve verzích 2A0 až2A4, a posledně jmenovaná, která dnes přichází do výzbroje AČR, byla nejpočetnější. V letech 1985 až 1992 jich bylo v osmi sériích vyrobeno více než 1800, přičemž na její standard byla modernizována také dřívější vozidla; podobně jako ona sama dnes může být uvedena na standard 2A7, resp. dosud nejmodernější 2A7V.
Mezi její vylepšení proti předchozím variantám patřilo přidání automatického systému hašení požáru a výbuchu, plně digitální systém řízení palby (který pracuje s novými typy munice) a také úpravy tvaru pancíře na věži s vylepšenými titanovými/volframovými komplety, které dále posílily mimořádnou odolnost tanku a ochranu osádky. Po skončení studené války byly stovky kusů tanku této verze prodány zahraničním uživatelům a postupně pro ně bylo vyvinuto několik modernizačních balíčků a programů.
Kromě 14 hlavních bitevních tanků Leoaprd 2A4 obdrží AČR také jeden vyprošťovací tank Bergepanzer BPz3 Büffel. Studie vozidla majícího schopnost vyprostit Leopard 2 byly zahájeny v roce 1986. V roce 1987 byly postaveny tři prototypy a v roce 1988 následovala definitivní verze. Verze ARV (ArmouredRecoveryVehicle) disponuje vpředu hydraulicky ovládanou buldozerovou radlicí, dále jeřábem s integrovaným navijákem o nosnosti 30 tun, který se může pohybovat v úhlu 270°, a po jeho levé straně nástavbu pro dvoučlennou osádku. Nechybí kulomet MG3 pro vlastní obranu a odpalovače zadýmovacích granátů.
Do služby Bundeswehru byl tento model přijat v roce 1990, a následně pak prakticky ve všech zemích, které Leopard 2 mají ve výzbroji. Büffelváží 54 tun a má tažnou sílu 62 tun. Dokáže dosáhnout rychlost až 68 km/h a má dojezd 680 km.
Stejně jako Česká republika obdrží 15 tanků Leopard 2 také Ozbrojené síly Slovenské republiky. První tank přibyl na Slovensko již v pondělí.
Zdroj: Ministerstvo obrany, KMW, Tanks Encyclopedia