Nový americký bombardér B-21 straší Čínu: Peking už prý našel způsob, jak ho zlikvidovat

Nový americký bombardér B-21 straší Čínu: Peking už prý našel způsob, jak ho zlikvidovat
Autor fotografie: USAF, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: B-21
27 / 12 / 2022, 13:00

Před několika týdny se světu představil nový stealth bombardér B-21 Raider, který vzbudil mimořádnou pozornost. Zejména v Číně však panují obavy ze schopností bombardéru.

Několikaleté americké úsilí přineslo své sladké ovoce, když byl B-21 Raider před několika týdny odhalen, své kýžené ovoce. Postupně se odborná i laická veřejnost dozvídala stále více informací o vývoji tohoto stroje. Výrobce stroje Northrop Grumman na svém Twitteru v říjnu uvedl, že ,,toto změní všechno". Náčelník štábu amerického letectva generál Charles Q. Brown před slavnostní ceremonií prohlásil: ,,Odhalení bombardéru B-21 Raider bude historickým okamžikem pro naše vzdušné síly a naši zemi. Nový bombardér jsme naposledy představili před více než 30 lety."

Současně se jedná o významný milník v americkém bombardovacím letectvu, protože nový stroj nahrazuje bombardér Rockwell B-1 Lancer a následně i Northop B-2 Spirit. Podle představitelů USAF i výrobce se jedná o dosud nejpokročilejší vojenský letoun, jaký kdy byl vyroben. První let bombardéru už 6. generace je plánován na příští rok.

Na druhé straně přidělává bombardér dlouho doletu vrásky na čele zejména Číně. Tamní vojenští analytikové se domnívají, že B-21 představuje pro čínsou protivzdušnou obranu zcela novou výzvu, protože stroj by mohl provádět ,,stealth útoky" z mnoha směrů včetně západního Pacifiku, Jihočínského moře či zemí Středního východu. Američané by tak mohli provádět efektivní tajné operace za účelem zničení velitelských či raketových stanišť, základen, letišť.

A jak je na tom Čína s bombardéry? Peking vyvíjí v současné době dva stealth bombardéry na střední a dlouhou dlouhou vzdálenost. Jedním z nich je Xian H-20, o němž média hovoří již od roku 2015, a druhým pak JH-XX, o kterém toho zatím není tolik známo, a je zatím ve stínu H-20. Stejně jako u B-21 Raider má hrát jednu z klíčových vlastností stealth.

Nicméně Čína v současné době nemá kvalitativně srovnatelnou protiváhu k B-21, a proto  čínští vojenští analytikové navrhují, jak v případě konfliktu s USA bojovat s americkým strojem. Podle nich by Čína mohla preventivně udeřit svými bombardéry na letiště, kde by se stroje B-21 nacházely, a tím je vyřadit ze hry v případě vzplanutí válečného požáru mezi oběma zeměmi.

Zatím však není jasné, kde by byly americké bombardéry umístěny, v případě vypuknutí konfliktu s Čínou by zřejmě startovaly z Andersenovy letecké základny na Guamu, kde se nachází asi 7 000 amerických vojáků. Čína navíc disponuje raketami, které by mohly zasáhnout i Guam. Jedná se například o střelu středního doletu DF-26, jež je příznačně přezdívaná jako ,,zabiják Guamu".

Podle čínských analytiků je nyní jedním z klíčových úkolů postavit kvalitativně srovnatelný bombardér s B-21. Na již zmíněných dvou strojích se již pracuje, nicméně mohou skutečně obstát ve srovnání s americkým protějškem, když přihlédneme k tomu, že USA mají nad Čínou i Ruskem stále technologický náskok? To se uvidí během několika následujících let, Čína bude dělat každopádně vše pro to, aby završila svou jadernou triádu. Tou plnohodnotnou disponuje v současné době jen Rusko a USA. Čína má v současné době pouze omezený počet mezikontinentálních jaderných střel a balistických jaderných střel, které může odpalovat zponorek.

Zdroj: eurasiantimes.com
 

Tagy článku