Opravdu chce Polsko koupit 800 jihokorejských tanků K2?

Opravdu chce Polsko koupit 800 jihokorejských tanků K2?
29 / 01 / 2020, 14:30

O tom, že polská armáda pořídí jihokorejské tanky K2 Black Panther se spekuluje v médiích již déle než dva roky. Nedávno přibyla zpráva, že společnost Hyundai Rotem má k zakázce dobře našlápnuto a hovoří se o kontraktu na 800 tanků v hodnotě 9 miliard dolarů, tedy přes 200 miliard korun. Jednání jsou v počátcích, a je otázkou, jestli si takovou akvizici polský rozpočet může dovolit.

200 miliard korun mimochodem bez možnosti porovnat příslušenství vlastně zhruba odpovídá ceně, kterou Česká republika plánuje zaplatit za 210 bojových vozidel pěchoty (53 miliard). A dost dramaticky to převyšuje cenu, kterou Maďarsko zaplatilo za tanky Leopard 2A7+ a samohybné houfnice PzH 2000 - za 44 tanků (a dalších 12 verze 2A4 pro účely výcviku) a 24 houfnic zaplatilo v přepočtu asi 13 miliard korun.

Polská armáda v současnosti disponuje 247 Leopardy 2 (z toho 105 verze 2A5 a 142 verze 2A4, které procházejí modernizací), 232 tanky PT-91 Twardy, což je polská modernizovaná varianta T-72, a 528 původními T-72M1 (z nich 174 aktivních, ostatní uložené či procházející modernizací). Potřebuje tedy výhledově nahradit na 700 nejstarších vozidel.

Své první Leopardy 2 pořídila polská armáda v letech 2002-2003, a verzi 2A5 v letech 2013-2014. Z českého a asi ani obecného pohledu to příliš nevypadá na urgentní potřebu pořizovat 800 tanků 4. generace za 9 miliard dolarů. Na druhou stranu počítá polská armáda dlouhodobě s potřebou 1000 hlavních bojových tanků, má-li být schopna plnit své vytyčené úkoly. Zajímá se o německo-francouzský projekt "eurotanku" či "Leopardu 3", a těm jihokorejský K2 konkurovat, i cenou, zřejmě může.

Tank K2 je označován za jeden ze tří tanků 4. generace v aktivní službě spolu s japonským Typem 10 a ruským T-14 Armata (který ovšem k jednotkám zatím nedorazil). Jihokorejské tanky si také licenčně vyrábí pod označením Altay Turecko a v plánu jich má až tisíc kusů. Spolu se zkoumáním možností týkajících se tanků K2 je třeba připomenout, že Polsko objednalo v Jižní Koreji 120 samohybných houfnic AHS Krab, které jsou postavené na podvozku K9 Thunder od společnosti Hanwha Techwin.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace