Pentagon: Ukrajinci potopili dvě ruské lodě střelami Harpoon odpálenými z náklaďáků

Pentagon: Ukrajinci potopili dvě ruské lodě střelami Harpoon odpálenými z náklaďáků
Autor fotografie: U.S. Department of Defense, Public Domain|Popisek: Střela Harpoon
08 / 09 / 2022, 08:30

List La Plante přinesl informace, že Ukrajinci použili k zásahu ruských lodí upravené střely Harpoon. Podle serveru Defense One byly tyto střely demontovány z válečné lodi a instalovány na nákladní automobily.

Byly sejmuty z lodi, umístěny na několik valníků a poté byl další vůz připojen kabelem jako zdroj energie. Ukázalo se, že rakety lze takto odpálit a příští týden byly s těmito raketami potopeny dvě ruské lodě, uvedl mluvčí Pentagonu. La Plante dodal, že protilodní střely Boeing Harpoon použité při útoku byly předány Ukrajincům jedním ze spojenců USA, neupřesnil však, kterou zemi má na mysli.

Mluvčí Pentagonu vysvětlil, že na konci května prošla ukrajinská armáda výcvikem v používání raket Harpoon a v polovině června Kyjev oznámil příjem šarže těchto raket z Dánska.

Střela Harpoon byla vyvinuta společností McDonnell Douglas (nyní Boeing Defense, Space & Security) a využívá aktivní radarové navádění k letu těsně nad vodou a vyhýbání se nepřátelské obraně.

Výbušná hlavice o hmotnosti 226 kg poskytuje dostatečnou palebnou sílu proti široké škále pozemních cílů, včetně pobřežních obranných stanovišť, stanovišť raket země-vzduch, stojících letadel, přístavních nebo průmyslových zařízení, a dokonce i lodí v přístavu.

Podzvuková střela s plochou dráhou letu má maximální rychlost asi 460 uzlů (852 km/h) a dosah asi 70 námořních mil (cca 130 km). Dánské modely byly vybaveny inerciálním naváděním a navigací GPS a byly dále vylepšeny nejnovějšími systémy Boeing Advanced Harpoon Weapon Control Systems (AHWCS). K zasažení cílů na souši a lodí v přístavu využívá raketa inerciální navigaci podporovanou GPS, aby zasáhla určený cílový bod; zatímco pro konvenční protilodní mise, včetně misí na otevřeném oceánu nebo v blízkosti pevniny, GPS/INS eliminuje chyby navádění během cesty do cílové oblasti.

Harpoon Block II se stále vyrábí a Boeing má v současné době objednávky na dodávky střel na základě zahraničních vojenských prodejních smluv až do roku 2026.

Zdroj: tvp.info, Defense One

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.