Pořídí konečně armáda moderní tanky a přestane plýtvat penězi na tzv. zhodnocování?

Pořídí konečně armáda moderní tanky a přestane plýtvat penězi na tzv. zhodnocování?
foto: Katzennase, flickr (CC BY-SA 2.0)/Leopard 2A7

ČR se zavázala vyčlenit pro síly NATO plně moderní a bojeschopnou těžkou brigádu, v podmínkách AČR se jedná o 7. mechanizovanou brigádu, jejíž organizace je založena na třech mechanizovaných a jednom tankovém praporu. 74. prapor byl původně motorizovaný, ale je přeorganizován do jednotné struktury mechanizované brigády. Celou dobu se hovořilo o modernizaci mechanizovaných praporů na moderní BVP, ale tendr se stále nedaří – už mnoho let. A zcela byl opomíjen tankový prapor.

U tankového praporu mělo dojít k tzv. zhodnocení, ale i lajk poznal, že je to jen „udržování pacienta na dýchacím přístroji“ za mnoho peněz, a na T-72 M4CZ navíc vzhledem k jeho unikátnosti již mnoho náhradních dílů není a jejich obstarání by vyhnalo cenu do nebeských výšin. Jediným logickým řešením se tak jeví pořízení moderních MBT západní provenience s unifikací munice NATO a perspektivou delšího provozu případně dalšího rozvoje.

Na serverech se objevily informace, že v „hledáčku“ je Leopard 2 A7+ v počtu 50 ks. Ovšem jeden zdroj tvrdí, že rozhovory s německou stranou se plánují, kdežto další, že již byly zahájeny. Je celkem jedno, jaký je stav, hlavní je, že ledy se pohnuly. Ale počet 50 ks stojí za zmínku a další diskuzi.

V AČR u tankového praporu je tzv. trojková organizace (dědictví minulosti), kdy 3 tanky tvoří četu, 3 čety a velitelský tank velitele roty (10 ks) tvoří rotu a 3 roty a velitelský a spojovací tank tvoří prapor, v součtu 32 ks. Pokud by se zohlednily zkušenosti z bojů dávných i současných, tak jednotku je po určité době nutno stáhnout z bojové operace, doplnit, opravit techniku, a hlavně nechat lidi aspoň trochu odpočinout. A po tuto dobu by měl být v boji nasazen náhradní prapor. Ale počet 50 tomu neodpovídá, je to jen na doplňování ztrát a několik kusů na výcvik. Pokud by ale byla zavedena čtyřková organizace, jako mají USA a další státy NATO, pak by počet 50 ks dával větší smysl. Pokud byla realizována čtyřková organizace, pak četa by měla 4 tanky, a základním důvodem čtyřkové organizace je, že lze dělit sílu na 2+2, kdy vždy jeden kryje druhého.

Na rozdíl u trojkové organizace, kdy jedou vždy společně všechny tři tanky, což neumožňuje možnost širšího manévru a rozdělení na 2+1 je obětováním samotného tanku, ať již palbou nebo uvíznutím, nemá kdo pomoci, na rozdíl od 2+2. Pak je otázkou, zda se zvolí plně čtyřková organizace, tedy 4 tanky v četě, 4 čety a velitelský tank v rotě a 4 roty a velitelský a spojovací tank v praporu. Ale tato konfigurace převyšuje počet 50 tanků. Pak je možnost čety o 4 tancích, ale 3 čety v rotě a velitelský tank, 3 roty v praporu a velitelský a spojovací tank, což činí 41 vozidel. Zbývá 9 do počtu 50, z nichž 4 by mohly být vyčleněny pro výcvik čety při Univerzitě obrany a 5 ponecháno jako záloha.

Výcvik, tedy základní, a to všech funkcí, provádí Univerzita, tedy velitelů, střelců i mechaniků či dalšího technického personálu, a k tomu potřebuje funkční materiál. Další výcvik probíhá přímo u útvarů či jednotek, ať již technická údržba, řízení za všech povětrnostních i denních podmínek nebo střelby. Ale to znamená používat vyčleněné bojové tanky. Zde do hry vstupuje maďarský model a příslib daru Leopard 2 A4 jako náhrada za případnou dodávku T-72 AČR na Ukrajinu. Pak by logicky tyto tanky byly vhodné pro běžný výcvik na tankodromu nebo střelnici a jejich opotřebení provozem, a ty nejmodernější udržovány v plné bojové připravenosti jako úderná síla, bez obav, že při výcviku vznikla skrytá závada. Je to však na AČR vydefinovat, jaká je budoucí koncepce tankových sil v AČR, od výcviku po nasazení, výcvik záloh a obnovu při případných ztrátách.

Abramsy i Leopardy mají čtyřčlennou osádku, to znamená, že je tam i funkce nabíječe, což vychází z jejich filozofie rychlosti palby. Ale dle výrobce KMW je k dispozici i varianta s automatickým nabíjením, jak již si někteří zákazníci přáli. Na výstavě Eurosatory byla též představena varianta německo–francouzského konsorcia KNDS, kdy korba byla z Leopard 2 a věž z francouzského tanku Leclerc. Tato věž je menší, lehčí, s automatickým nabíjením, ale i se slabší balistickou ochranou, než je věž Leopard 2 A7+. Uživatelé tanků Leopard jsou navíc členy uskupení LEOBEN (stejně jako u GRIPENu je to GUG), kde ze zastoupena 14 evropských zemí a 5 zemí z dalších částí světa, tedy součet je 19 a dodávky začnou i do Maďarska, takže počet uživatelů narůstá. Tato schopnost „Sharing&Pooling“ snižuje provozní náklady a zvyšuje interoperabilitu.

Jen pro zajímavost, Abrams operuje v 7 zemích (přibude Polsko) a Leclerc a Challenger každý ve 2, tedy doma a 1 exportní. Výhodou je též, že Leopard je v okolních zemích, logicky v Německu, dále Polsku i Rakousku a bude v nedalekém Maďarsku, otázkou je, kam se nakloní Slovensko, zda se připojí k „mainstreamu“, nebo se bude opět vydělovat a půjde americkou cestou, ať to stojí, co to stojí.

Tank Leopard 2 A7+ má jednu z nejlepších balistických ochran, kterou je možno doplnit přídavnými kity, tedy zesílení čelního pancíře pro tankový boj, nebo zesílení dna korby pro mise, kde hrozí miny nebo IED. Na věž je možno instalovat dálkově ovládanou stanici s kulometem ráže 7,62 mm nebo .50‘ Cal (12,7 mm), případně 40 mm granátomet. Hlavní výzbroj tvoří 120 mm kanon s hladkým vývrtem o délce 44 nebo 55 ráží schopný vystřelovat veškeré typy tankové munice této ráže, nejnověji i programovatelnou munici HE.

Maximální rychlost na silnici je až 74 km/h a dojezd až 450 km. Pohonnou jednotkou je osvědčený dieselový motor MTU, jenž je výrazně ekonomičtější než turbíny v Abramsech. Klíčem moderního, manévrového boje, je mobilita, průchodivost, role „Hunter Killer“ (tedy lovec zabiják) a „Situational Awareness“ (situační povědomí). Všechny tyto role Leopard splňuje, proto je tak exportně úspěšný.

 

Zdroj: www.armyrecognition.com

Tagy