Rekordní zahraniční účast na Dnech NATO 2022

Rekordní zahraniční účast na Dnech NATO 2022
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Z Dnů NATO
14 / 09 / 2022, 13:00

Na letošním ročníku se tradičně představí také zahraniční společnosti, které budou prezentovat návštěvníkům akce své zajímavé novinky, ale i osvědčené produkty. A mezinárodní zastoupení bude tentokrát opravdu silné.

Na letošní Dny NATO se tentokrát chystají účastníci až z 22 zemí a s nimi putuje na Letiště Leoše Janáčka Ostrava i mnoho zajímavých technických novinek, anebo osvědčené stroje, které již tvoří pevnou součást zahraničních armád. Na Dnech NATO 2022 přislíbily účast například USA, Polsko, Švédsko, Turecko, Velká Británie, Belgie, Kanada, Litva či Brazílie.

Na co se může návštěvník těšit? Jako minulý ročník nebude zájemce ochuzen o letoun 5. generace F-35, dvojice nizozemských strojů provede průlet a model 1:1 si pak budou moci lidé vyzkoušet na zemi. USA představí rovněž poněkolikáté obří přepravní letouny C-5M Super Galaxy a C-17 Globemaster, v premiéře pak měl být na akci také vrtulník Ch-47 Chinook, z důvodu operačního vytížení však nakonec bude chybět. Na ploše letiště najdou zájemci rovněž dva strategické bombardéry B-52 Stratofortress. Diváci si budou moci prohlédnout i dron MQ-9 Reaper.

Bell, hlavní partner Dnů NATO 2022, ukáže na akci víceúčelové vrtulníky Bell 206 a Bell 412. Nebudou chybět ani stroje UH-1Y Venom a AH-1Z Viper, které budou tvořit již brzy součást české armádní výzbroje.  

Společnost SAAB na akci předvede svůj nový letoun Gripen E a také Gripen C. V současné době má ČR od Švédska pronajatých 14 letounů JAS-39 Gripen, které se vláda rozhodla vyměnit za americké stíhače F-35. Jednání se mají vést do října 2023, tedy přibližně rok.

A co třeba Brazílie? Vzhledem k tomu, že Dny NATO jsou místem pro premiérová vystoupení, brazilská společnost chystá návštěvníkům ukázat přepravní letoun C-390 Millenium. Vzdušný obr byl zařazen do služby v roce 2019.

BAE Systems nabídnou návštěvníkům bojové vozidlo pěchoty CV90 MkIV. To si vybralo kromě ČR také Slovensko. V srpnu se ČR se Slovenskem v rámci podepsané smlouvy dohodly na společném postupu při nákupu švédských obrněnců. Ministerstvo obrany zrušilo v červenci tendr na pořízení nových bojových vozidel pěchoty a česká strana napřímo oslovila BAE Systems, výrobce CV90 MkIV.

Po dlouhých deseti letech se vrací na Dny NATO Estonsko, které si v premiéře připravilo pro statickou ukázku transportního letounu M28 Skytruck. V roce 2012 prezentovalo estonské letectvo na Dnech NATO letoun An-2, který právě byl nahrazen stroji M28 Skytruck.

Rakousko, které rovněž potvrdilo ukázku na letošních Dnech NATO, předvede bojový letoun Eurofighter Typhoon. Ten samý letoun, tentokrát však v britských barvách, ukáže na nebi rovněž své schopnosti.

Návštěvníci Dnů NATO 2022 pak budou mít možnost vidět mnoho další zahraniční zajímavé techniky, a to jak ve statických ukázkách přímo na ploše letiště, nebo ve vzduchu. Bude se tedy rozhodně na co dívat.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace