Verze Block VI: Třída ponorek Virginia dostane nové kapacity, zvýší se její smrtonosnost

Verze Block VI: Třída ponorek Virginia dostane nové kapacity, zvýší se její smrtonosnost
Autor: public domain|Popisek: Ponorka USS Missouri
06 / 12 / 2020, 13:00

Třída amerických ponorek Virginia se dočká nové verze, tentokrát Blocku VI.

Block VI má přinést ponorkám další upgrade, zvýšení jejích kapacit i smrtonosnosti, oznámila US Navy. Celkem má vzniknout podle plánu v Blocku VI pět ponorek. Nové ponorky v Blocku VI. se mají začít stavět od roku 2024.

Block VI má přinést plavidlům v prvé řadě nižší akustickou stopu. Hlavními body ke snížení akustické stopy je snížení průniku zvuků z vnitřku ponorky do vnějšího prostředí, tedy vytvoření tlumícího prostředí mezi vnitřním a vnějším pláštěm ponorky. Dále je to chod pohonné jednotky a nejvíce důležitou položkou je chod lodního šroubu, případně jiné pohonné jednotky.

Ponorka může mít povrch z materiálu absorbujícím pulsy sonarů, avšak pokud lodní šroub či jiná pohonná jednotka vydává zvuk, jenž se rovná nezaměnitelnému otisku prstu, jsou veškeré další modernizace celkem zbytečné, pokud by došlo k útoku protiponorkového loďstva a letectva případně útoku dalších ponorek vybavených torpédy konstruovaných k vyhledávání a ničení podmořských cílů.

Dále má dojít ke zvýšení užitečného nákladu, Block VI přinese rovněž vylepšený sonar či situační povědomí nebo upgradovaný pohonný systém. Celkově se pak má zvýšit smrtonosnost ponorek.

Zmíněná verze Block VI a jejich kapacity pak mají být pomyslným ,,mostem" ke stavbě nových jaderných útočných ponorek SSN(X), které mají být nástupcem třídy Virginia. Ta zůstane v americkém námořnictvu až do roku 2060. Pro americké námořnictvo jsou totiž ponorky třídy Virginia jednou ze stěžejních součástí výzbroje v moderním ,,námořním zápasu" s Čínou a dalšími velmocemi.

 

Zdroj: USNI News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace