VIDEO: Opravy a údržbu bojové techniky nesmíme podceňovat, říká exnáčelník speciálních jednotek Němec
Válečný veterán a bývalý velitel elitního útvaru SOG Lumír Němec ve videu komentuje otázku oprav a údržby bojové techniky Armády České republiky. V souvislosti s armádou se v poslední době hodně mluví o nákupech nové techniky v řádech miliard. Je to ale jediný problém který armádu pálí? Rozhodně není, těch problémů je mnohem víc, akorát se o nich tolik nemluví, protože nejsou mediálně tak zajímavé. Jedním z těchto palčivých problémů je i nedostatek financí na opravy a udržování techniky v provozuschopném stavu. Jedním z důvodů tohoto neutěšeného stavu jsou i nevýhodné smlouvy, které Ministerstvo obrany v minulosti uzavíralo.
Podle Nejvyššího kontrolního úřadu se při nákupech obrněné techniky se Ministerstvo obrany nezabývalo náklady na celý životní cyklus obrněné techniky, i když mu to ukládají usnesení vlády už od roku 2011. Ministerstvo náklady na údržbu a opravy neřeší v době nákupu, a to vede k tomu, že se stává závislým na dodavateli servisní podpory a náhradních dílů. No a provoz obrněné techniky se prodražuje a prodražuje a ve finále technika stojí.
Psali jsme
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své zprávě o kontrole oprav a údržby obrněné techniky AČR v letech 2016-2018 konstatuje, že v tomto odbobí bylo…
Těžká technika AČR je z důvodu nedostatečné údržby v příliš velké míře a příliš dlouho neprovozuschopná, což by se v případě konfliktu projevilo okamžitě a neblaze. Každý zná příběh zvaný "bitva u Tábora", při níž nedostatečné rozestupy mezi KBVP Pandur a náhlé zabrždění osobního vozu Fabia vyřadily drahou techniku ze služby na několik let. Čemu se v době míru lze usmát ovšem ve skutečnosti naznačuje, kde armádu tlačí bota především.
Video: YouTube
Dalším důvodem nedostatku financí je i jejich neefektivní investování. Uvedu jeden příklad o kterém se zmiňuje ve své zprávě i NKÚ. Ministerstvo vynaložilo neefektivně téměř 86 milionů korun na technické úpravy obrněného vozidla, které mělo sloužit k průzkumům při zahraničních misích. Technické úpravy nakonec vedly k přetížení vozidla, proto byly nutné další úpravy. Vozidlo nakonec nebylo v provozu celkem 6,5 měsíce a pro zahraniční mise ho armáda stejně nevyužila.
Psali jsme
Válečný veterán a bývalý velitel elitního útvaru SOG Lumír Němec komentuje ve videu modernizační projekty Armády České republiky. Každý zná dnes…
Nemusím být žádný myslitel, ale pokud si připravuji úpravy nějaké techniky, tak si zjistím parametry vozidla, zjistím si jak je možné vozidlo maximálně zatížit a zjistím si hmotnost přidaného vybavení. Pokud mi v projektu vyjde, že vozidlo to neuveze, tak zaplatím projekt a další práce zastavím.
Pokud by jakákoliv soukromá firma hospodařila jako Ministerstvo obrany, tak zkrachuje za pár měsíců. U ministerstva to nehrozí, hospodaří s prostředky z našich kapes, ale právě proto by mělo hospodařit uvážlivě a nevyhazovat peníze z oken. Pak by se finance na opravu techniky našly mnohem snáze a technika by mohla být, i přes svou morální a technickou zastaralost, alespoň funkční.
Autor: Lumír Němec, válečný veterán, bývalý šéf speciálního útvaru SOG
Tagy