VIDEO: Opravy a údržbu bojové techniky nesmíme podceňovat, říká exnáčelník speciálních jednotek Němec

VIDEO: Opravy a údržbu bojové techniky nesmíme podceňovat, říká exnáčelník speciálních jednotek Němec
Popisek: Lumír Němec
03 / 09 / 2020, 13:00

Válečný veterán a bývalý velitel elitního útvaru SOG Lumír Němec ve videu komentuje otázku oprav a údržby bojové techniky Armády České republiky. V souvislosti s armádou se v poslední době hodně mluví o nákupech nové techniky v řádech miliard. Je to ale jediný problém který armádu pálí? Rozhodně není, těch problémů je mnohem víc, akorát se o nich tolik nemluví, protože nejsou mediálně tak zajímavé. Jedním z těchto palčivých problémů je i nedostatek financí na opravy a udržování techniky v provozuschopném stavu. Jedním z důvodů tohoto neutěšeného stavu jsou i nevýhodné smlouvy, které Ministerstvo obrany v minulosti uzavíralo.

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu se při nákupech obrněné techniky se Ministerstvo obrany nezabývalo náklady na celý životní cyklus obrněné techniky, i když mu to ukládají usnesení vlády už od roku 2011. Ministerstvo náklady na údržbu a opravy neřeší v době nákupu, a to vede k tomu, že se stává závislým na dodavateli servisní podpory a náhradních dílů. No a provoz obrněné techniky se prodražuje a prodražuje a ve finále technika stojí.

Těžká technika AČR je z důvodu nedostatečné údržby v příliš velké míře a příliš dlouho neprovozuschopná, což by se v případě konfliktu projevilo okamžitě a neblaze. Každý zná příběh zvaný "bitva u Tábora", při níž nedostatečné rozestupy mezi KBVP Pandur a náhlé zabrždění osobního vozu Fabia vyřadily drahou techniku ze služby na několik let. Čemu se v době míru lze usmát ovšem ve skutečnosti naznačuje, kde armádu tlačí bota především.

                                                                           Video: YouTube

Dalším důvodem nedostatku financí je i jejich neefektivní investování. Uvedu jeden příklad o kterém se zmiňuje ve své zprávě i NKÚ. Ministerstvo vynaložilo neefektivně téměř 86 milionů korun na technické úpravy obrněného vozidla, které mělo sloužit k průzkumům při zahraničních misích. Technické úpravy nakonec vedly k přetížení vozidla, proto byly nutné další úpravy. Vozidlo nakonec nebylo v provozu celkem 6,5 měsíce a pro zahraniční mise ho armáda stejně nevyužila.

Nemusím být žádný myslitel, ale pokud si připravuji úpravy nějaké techniky, tak si zjistím parametry vozidla, zjistím si jak je možné vozidlo maximálně zatížit a zjistím si hmotnost přidaného vybavení. Pokud mi v projektu vyjde, že vozidlo to neuveze, tak zaplatím projekt a další práce zastavím.

Pokud by jakákoliv soukromá firma hospodařila jako Ministerstvo obrany, tak zkrachuje za pár měsíců. U ministerstva to nehrozí, hospodaří s prostředky z našich kapes, ale právě proto by mělo hospodařit uvážlivě a nevyhazovat peníze z oken. Pak by se finance na opravu techniky našly mnohem snáze a technika by mohla být, i přes svou morální a technickou zastaralost, alespoň funkční.

Autor: Lumír Němec, válečný veterán, bývalý šéf speciálního útvaru SOG

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace