Zetor Engineering představil v polských Kielcích vozidlo GERLACH. Projekt má pozitivní ohlas mezi odborníky i vojáky

Zetor Engineering představil v polských Kielcích vozidlo GERLACH. Projekt má pozitivní ohlas mezi odborníky i vojáky
Popisek: GERLACH
10 / 09 / 2018, 14:00

Obrněné taktické vozidlo 4x4 s názvem GERLACH představila na mezinárodním veletrhu obranného průmyslu MSPO v polských Kielcích společnost Zetor Engineering Slovakia. Projekt vozidla nové generace zaujal svým technickým řešením a variabilitou nejen odbornou veřejnost, ale i návštěvníky z řad armády. Důkazem toho je i jeho účast v soutěži DEFENDER 2018, jež se na veletrhu odehrála.

Značka Zetor je v Polsku dlouhá léta populární díky svým traktorům. Zetor Engineering Slovakia chce na tuto tradici nyní navázat i se svým projektem nového vojenského off-roadu, který reflektuje nejnovější požadavky na tento druh vozidla a nebojí se srovnání s konkurencí na dalších třicet let, a který lze na míru uzpůsobit potřebám polské armády.

gerlach1

Projekt GERLACH se v těchto dnech na veletrhu MSPO 2018 ukázal polskému obecenstvu vůbec poprvé. Cílem účasti na akci bylo nejen představit výsledek dvou let práce na vývoji nového vozidla, ale zejména najít v Polsku partnera pro další směřování projektu.

psali jsme: VIDEO: Taktické obranné vozidlo 4x4 GERLACH má za sebou první úspěšné testování

V Polsku aktivně hledáme partnera, s nímž bychom pokračovali ve vývoji a testování vozidla s aplikovanými speciálními požadavky polské armády. Hlavně hledáme takového partnera, který by byl schopen realizovat naši hlavní strategii – vozidlo vyrábět v Polsku za maximálního využití všech možností tamního průmyslu,“ přiblížil obchodní ředitel Zetor Engineering Slovakia Juraj Paľko.

Gerlach2

První ohlasy z MSPO 2018 naznačují, že GERLACH je pro polský trh značně zajímavým projektem. Velmi kladných reakcí se projekt dočkal jak od odborné veřejnosti, tak i z řad vojáků, kteří veletrh navštívili. „Zaujalo především technické řešení, variabilita a modularita, které vozidlo nabízí. Polští obchodníci navíc projevili vážný zájem o vývoj a dodávky některých komponent z Polska,“ upřesnil obchodní ředitel společnosti.

O úspěšné prezentaci svědčí rovněž účast projektu GERLACH v soutěži DEFENDER 2018.

 

O PROJEKTU GERLACH

Klíčovou výhodou projektu GERLACH je fakt, že byly při jeho vývoji zohledněny nejnovější technické a konstrukční požadavky na vozidlo 21. století, stejně jako reálné zkušenosti ze současných vojenských konfliktů. Zatímco část konkurentů v tomto segmentu jsou vozidla vyvinutá před několika desítkami let, GERLACH nabízí novou úroveň ochrany, modularity, mobility i komfortu pro různé druhy nasazení.

psali jsme: Taktické obranné vozidlo 4x4 GERLACH se uchází o první tendr. Testování splňuje očekávání

Projekt je připravený na vysokou volitelnou balistickou a protiminovou ochranu až na STANAG 4569 volume 3 proti improvizovaným výbušným zařízením. Kabina vozidla je dimenzována tak, aby se do ní pohodlně vešlo až šest členů posádky o výšce až 190 cm a váze 120 kg včetně osobní výstroje a výzbroje. Prostorná kabina skýtá možnost v případě nouze pojmout až dva další vojáky. Prostor pro náklad obsáhne až 1 500 kg zátěže.

Potenciální zákazníci mají možnost konfigurovat si dle potřeb jak prostor pro posádku na 2+2, 2+3, ale i 2+4 členy, tak i samotné využití vozidla. Rodina vozidel GERLACH již nyní počítá s variantami pickup, ambulantní vozidlo, RCWS (vozidlo s dálkově ovládanou zbraňovou stanicí), vozidlo s manuálně ovládanou zbraňovou stanicí a také HWS (heavy weapon station). V případě zájmu lze tento rozsah rozšířit též o variantu RDV, tedy vozidlo rychlého nasazení.

Tagy článku