24. dubna 1915 začala systematická genocida Arménů. Turci jich povraždili během tří let až 1,6 milionu

24. dubna 1915 začala systematická genocida Arménů. Turci jich povraždili během tří let až 1,6 milionu
Autor: flickr.com (public domain)
24 / 04 / 2019, 13:00

24. dubna 1915 začala masové vyvražďování Arménů Osmanskou říší, které trvalo tři roky. Jednalo se o jednu z největších historicky doložených genocid jednoho národa.

V roce 1915 turecká vláda rozhodla provést plán deportací Arménů žijících v Osmanské říši a současně připravovala rozsáhlou genocidu, která těžko snese během první světové války srovnání.

psali jsme: Churchill má na rukách krev jako Hitler či Stalin

Osmanská říše se připojila v roce 1914 k Centrálním mocnostem, v roce 1915 pak Turci bojovali s nepřátelskými ruskými vojsky na arménském území. V bitvě u Šarikamiše utrpěli porážku, i když síly obou vojsk byly relativně vyrovnané.  Arméni žijící na území Osmanské říše však byli tureckou vládou nařčeni z toho, že právě oni byli příčinou této porážky. Jak se ukázalo posléze, byla to jen laciná záminka k pozdějším masakrům. Arméni byli postupně deportováni z východních provincií do koncentračních táborů. 

Koncentrační tábor v Aleppu měl sloužit jako jedna z cílových stanic Arménů. Tam byli bez milosti popravováni, mučeni či upalováni zaživa. Obyčejní Arméni byli vyvlékáni ze svých domovů a posíláni na pochod smrti Mezopotámskou pouští bez jídla a pití. Byla zřižována vražedná komanda (tzv. čete), které Armény vraždily. Turci nešetřili prakticky nikoho.

psali jsme: Turecko: "Chybné rozhodnutí" německého parlamentu má na svědomí "rasistická arménská lobby"

Většina historiků se tak shoduje, že Turci chtěli genocidní kampaní během let 1915 - 1918 prakticky vyhladit celý národ Arménů v Osmanské říši. Těch tam žilo přibližně 2 miliony. Pro srovnání: v roce 1922 žilo v Osmanské říši (Turecku) již jen okolo 400 000 Arménů.

V roce 1987 uznal Evropský parlament arménské masakry za genocidu, napjaté vztahy mezi Arménií a Tureckou však zůstávají dodnes. Zhoršily se i turecko-německé vztahy. Před dvěma lety označil německý Spolkový sněm masakry Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. Turecko trvá na tom, že se o genocidu nejednalo a rezoluci označilo za směšnou. Následovala diplomatická roztržka, když Turecko odvolalo svého velvyslance z Německa.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace