foto: Adamicz (CC BY-SA 3.0)/LT vz. 38
Světový, spolehlivý, technicky vynikající. Tak by se dal shrnout lehký tank LT vz.38 československé výroby, který můžeme směle zařadit mezi nejlepší lehké tanky na světě ve své době. Tank byl využíván hitlerovci po obsazení Československa na válečných bojištích.
Historie lehkého tanku LT vz. 38 se začala psát v roce 1937. Slavné vozidlo bylo vyvinuto z tančíku TNH, o něhož projevila zájem ve 30. letech i íránská armáda. Tančík TNH spolu s AH-IV tvořily ve své době vysoce kvalitní exportní materiál.
Společnost Škoda nabídla československé armádě vylepšenou verzi tanku LT vz. 35, dalšího vynikajícího tanku, zatímco ČKD přišla s vývozním tankem TNH-S, respektive TNHP, z něhož potom vzešel LT vz. 38. Ten vynikal především svou pohyblivostí, spolehlivostí a pancéřováním. Další výhodu pak představovala snadná údržba stroje.
Psali jsme
Bitva u Midway (3.-7. června 1942) patří mezi rozhodující srážky druhé světové války a bod obratu ve válce v Tichomoří. Ztráta čtyř...
Vozidlo zaujalo vysoké představitelé armády a objednali si tedy prvních 150 kusů. Vzhledem k tomu, že nad Evropou se začala zatahovat válečná mračna, k předání vozidel nikdy nedošlo. Po okupaci českých zemí nacistickými vojsky 15. 3. 1939 naopak začaly nové tanky sloužit hitlerovcům a jejich válečným cílům. LT vz. 38 se nyní změnil na Panzerkampfwagen 38(t), respektive SdKfz 140.
Němci, vědomi si vynikajících technických vlastností tanku, si objednali dalších 1 400 těchto vozidel. Tank od začátku druhé světové války prokazoval své kvality, ale paradoxně u nepřítele Československa. Tank se ,,podílel" na obsazení Francie, bojoval v Polsku, byl aktivní při dobytí západní Evropy - Belgie, Nizozemí a dalších států, našli bychom jej i na severoafrických bojištích. Zvláštní kapitolou je pak účast tanku na operaci Barbarossa, tedy vpádu nacistických vojsk do Sovětského svazu v roce 1941.
Psali jsme
Je březen 1945 a druhá světová válka se blíží neochvějně ke svému konci. Nacistické Německo se začíná hroutit v základech, ale...
Třetí říše si tanku tak cenila, že jej exportovala i do dalších svých satelitů. Byl tak například používán i samozvaným Slovenským štátem, Bulharskem, Maďarskem či Rumunskem. Maďarsko si od Německa koupilo dokonce 111 tanků PzKpfw 38(t), Bulharsko ,,jen" 10.
Po skončení druhé světové války sloužil tank již pod označením LT 38/37 v československé armádě. Celkem v ní našlo uplatnění 31 tanků. Ten představuje jeden z nejlepších lehkých tanků na světě. Jednalo se bez přehánění o naši nejúspěšnější tankovou konstrukci, která psala historii československého vojenství.
Tagy