Chtěl si ho vodit sám Hitler. Britský král Eduard VIII. měl plnit roli diktátorovy povolné loutky

Chtěl si ho vodit sám Hitler. Britský král Eduard VIII. měl plnit roli diktátorovy povolné loutky
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Eduard VIII.
24 / 08 / 2023, 10:00

Eduard VIII. nuceně abdikoval na trůn britského impéria v roce 1936 kvůli skandálnímu sňatku s rozvedenou Američankou, a tuto potupu nikdy své rodině a Británii nezapomněl. Nacisté toho ale hodlali využít.

Britský národní archiv odhalil před časem zajímavé tajemství. Z jeho dokumentů vyplývá, že Winston Churchill se snažil všemi prostředky utajit kontakty britského krále Eduarda VIII. s předními nacisty. Eduard VIII. byl britským panovníkem jen od 20. ledna 1936 do své abdikace 11. prosince 1936 kvůli sňatku s dvakrát rozvedenou Wallis Simpsonovou, což tehdy na královském dvoře vyvolalo skandál.

Právě nacisté sázeli na ,,zhrzeného" monarchu při plánovaném dobytí Velké Británie a chtěli jej dosadit do čela možné loutkové vlády. Podle britských historků byl Eduard VIII. velmi roztrpčený, že ho jeho nejbližší příbuzenstvo donutilo abdikovat a o svém mladším bratrovi Jiřím VI. potom prohlásil, že je úplně hloupý, o královně, že je intrikánka a o Churchilla nazval válečným štváčem. Eudard VIII. byl také přesvědčen o tom, že bombardování britských měst nacistickými letadly může donutit Velkou Británii zasednout k jednacímu stolu a ukončit druhou světovou válku.

Poté, co Eduard VIII. se svou ženou opustili v roce 1937 Velkou Británii, nechaly nacistické zpravodajské služby na Hitlerův příkaz pár sledovat. Pro Hitlera byl Eduard VIII. ideální volbou při případné úspěšné invazi na britské ostrovy. Nacističtí zvědové vymysleli plán (operace Willi), který měl přesvědčit Eduarda VIII., aby počkal ve Španělsku do té doby, než nacisté napadnou a zmocní se Velké Británie a dosadí potom vévodu z Windsoru na uprázdněný trůn jako svou loutku. Plán počítal i s možným únosem bývalého monarchy.

Eduard VII. se nejprve se svou ženou uchýlil do Francie, pak žili ve Španělsku a Portugalsku. Nacisté pár sledovali doslova na každém kroku, před jejich domem každý den slídili špioni. Podle britských archivů zvědové třetí říše sledovali dokonce každé vévodovo gesto.

Churchilla hluboce znepokojovala situace, která kolem Eduarda VIII. panovala. Snažil se proto činit všechny kroky k tomu, aby neprosákly na veřejnost žádné informace o stycích vévody s nacisty. Jak vyplývá z britských archivů, děsil se toho, že by nacisté skutečně udělali Eduarda VIII. loutkovým vládcem Velké Británie, pokud by byla země dobyta. Sám proto učinil Eduardovi VIII. několik výhružek válečným soudem, pokud se vrátí i se svou ženou znovu na britskou půdu. Jmenoval ho pod pohrůžkou guvernérem na Bahamách, i když s tím Eduard VIII. zpočátku nesouhlasil.

Když se koncem války dostaly Britům do rukou nacistické dokumenty o sledování monarchy včetně plánu Willi, Churchill navrhl tehdejšímu labouristickému premiérovi Clementovi Attleemu jejich spálení, protože se bál, že by se mohly dostat na veřejnost a poškodit dobrou pověst Velké Británie ve světě. Nicméně Když se stal Churchill v roce 1951 premiérem, se zděšením zjistil, že dokumenty zničeny nebyly. V roce 1957 se však stejně dostaly na veřejnost.  Podle Eduarda VIII. se ale jednalo o podvrh...

Zdroj: telegraph.co.uk

Tagy článku

-->