Den, kdy Sověti spolkli izraelskou vějičku. Pět sestřelených MiGů versus jeden lehce poškozený Mirage

Den, kdy Sověti spolkli izraelskou vějičku. Pět sestřelených MiGů versus jeden lehce poškozený Mirage
Autor: wikipedia, public domain|Popisek: Izraelská Mirage III se 13 vyznačenými sestřely
29 / 05 / 2020, 10:00

V rámci čtvrté arabsko-izraelské války, tedy války opotřebovací, vedené v letech 1967-1970, došlo k bojovému nasazení jednotek sovětské protivzdušné obrany na straně Egypta (a Jordánska, Sýrie, Kuby a samozřejmě Arafatova OOP). Stalo se tak na žádost egyptského prezidenta Násira. Egyptské letectvo totiž nepředstavovalo pro Izraelce soupeře. Násir žádal v lednu 1970 v Moskvě především o baterie protiletadlových řízených střel (včetně 2K12 Kub a Strela-2). Brežněv souhlasil, a do Egypta byla vyslána celá 18. zvláštní protiletadlová raketová divize, včetně 135. stíhacího pluku a 35. samostatný průzkumný stíhací pluk, jejichž MiGy-21 byly určeny k obraně baterií. Pro Izrael to byla současně nepříjemná i ošemetná situace.

Cílem Egypta po prohrané Šestidenní válce bylo dosáhnout stažení izraelských jednotek ze Sinaje, a Násir viděl, a těžko s ohledem na minulé zkušenosti říci proč, jako efektivní vojenské prostředky. Opotřebovací válka byla zahájena formou ojedinělých dělostřeleckých přestřelek, které ovšem postupně nabíraly na intenzitě. K prvním bojům došlo vysazením egyptských speciálních jednotek za izraelskými liniemi, izraelskou protiakcí a odvetou. A nasazeno bylo samozřejmě letectvo.

A to byl pro Araby problém, protože Egypťané, jakkoli se jejich letectvo jako první ze všech zbraní díky dodávkám nové techniky dostalo po Šestidenní válce na plné stavy, se nemohli s Izraelci měřit jako rovní s rovnými, což bylo dáno více kvalitami pilotů a celého systému než technickými výkony letounů. Izraelci používali převážně francouzské stroje Mirage III. Mirage 5, ač zaplacené, jim Francie odmítla kvůli dalšímu embargu dodat. Na přelomu let 1969-1970 přišly z USA výkonné F-4E Phantom II. Proti izraelskému letectvu mohli Egypťané postavit především stíhací MiGy-21 a stíhací bombardéry Su-7. Protivzdušná výzbroj a ochrana i velmi důležitých strategických objektů byla nedostatečná a izraelská vzdušná převaha se projevovala.

V říjnu 1967 potopily raketové čluny egyptského námořnictva izraelský torpédoborec Ejlat a odvetou bylo bombardování egyptských ropných rafinerií. V roce 1968 probíhaly akce v podobném duchu. Izraelským speciálním silám se podařilo tvrdě zasáhnout egyptskou energetickou síť, vyřadili trafostanici a dvě přehrady a důsledkem byl mohutný blackout v celém Egyptě a několikaměsíční klid.

Intenzívní boje byly obnoveny v březnu 1969. Izraelské odvety provázely efektivní operace vzdušných sil, jen v srpnu roku provedlo izraelské letectvo na 1000 misí, při nichž zničilo velkou část egyptské protivzdušné obrany včetně dvaceti stíhaček. Takový vývoj nesliboval splnit účel, pro který Násir se svou opotřebovací válkou začal. Egypt začínal být mnohem opotřebovanější než Izrael. Po neúspěchu amerických a sovětských snah o vyjednání příměří přistoupil Sovětský svaz na Násirovu žádost k de facto otevřenému vojenskému vystoupení na straně Egypta. Izraelci se zprvu přímé konfrontaci se sovětskými jednotkami snažili vyhnout, ale když působením sovětských raketových baterií přišli o několik letounů, ohleduplnost šla stranou.

V ranních hodinách 30. července 1970 provedly izraelské Phantomy II nálet na egyptské pozice v Suezu. Současně provedly Mirage let do egyptského vzdušného prostoru jižně od Hurghady a předstíraly rutinní průzkum, aby vyprovokovaly odvetu. Sověti reagovali a vyslali šestnáct MiGů k záchytu Izraelců, kteří "prchali" a zdáli se být snadnou kořistí. Sověti spolkli návnadu. Na Sinají se karta obrátila, na MiGy zde čekaly 4 Phantomy a 12 Miragí, a moment překvapení se okamžitě projevil. V nastalé letecké bitvě přišli Sověti o pět MiGů-21, čtyři piloti padli. Izraelci měli jen jeden poškozený stroj, který se bezpečně vrátil na základnu.

video: youtube

Výsledek paradoxně oslavili i egyptští piloti. Ti nesli s rostoucí nelibostí pohrdavé vystupování svých spojenců, kteří je přišli "zachránit", protože Egypťané byli "neschopní" se Izraelcům v leteckém boji postavit. Výsledek z 30. července 1970 byl pro Egypťany příležitostí odpovědět: "vidíte? My jsme vám to říkali." Spojené státy pak pohrozily posílením dodávek zbraní pro Izrael, Sověti přesvědčili Násira, aby přistoupil na příměří, a to bylo vyhlášeno 8. srpna 1970. Egypt svých cílů nedosáhl.

Zdroj: Defensionem – The WarBible; honestreporting.com; wikipedia.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace