Houfnice B-4: Sovětské kladivo na nacisty. Sláva zbraní trvala až do sedmdesátých let
foto: Hanna Zelenko, CC BY-SA 3.0/Houfnice B-4
B-4 se řadila k těm sovětským zbraním, které nacistickému nepříteli dělaly na bojišti poměrně těžkou hlavu. Houfnice, která byla zkonstruována na pásovém podvozku, si svůj úspěšný křest odbyla v Zimní válce mezi Sovětským svazem a Finskem.
Projekt této houfnice vznikal koncem 20. let a za jejím vývojem stáli konstruktéři F. F Lender a N. N. Magdesiew. Houfnice měla být efektivním nástrojem především k ničení nepřátelských krytů, bunkrů či opevněných krytů. Na začátku 30. let byl vyroben první prototyp zbraně, o rok později se spustila sériová výroba a do výzbroje se houfnice zařadila až v červnu 1934 pod označením 203mm houfnice vzor 1931. Celkem se takto vyrobilo od roku 1932 871 houfnic B-4.
Psali jsme
Druhá světová válka změnila války na moři a vládcem oceánů se stala letadlová loď. Bitevní lodě zamířily buď do šrotu (jako v případě...
Zbraň měla maximální dostřel 18 km, úsťová rychlost činila 607 m/s a rychlost střelby pak jeden výstřel za minutu vzhledem k hmotnosti střeliva. Obsluhu houfnice tvořilo 15 mužů. Mezi hlavní nevýhody houfnice jistě patřila nízká rychlost, kterou na druhé straně kompenzovala velmi dobrá pohyblivost v těžkých terénech. Na silnici se mohla B-4 pohybovat rychlostí jen 15 km/h. Na přesuny na větší vzdálenosti měla možnost obsluha houfnici rozmontovat na dvě části.
Už jsme zmínili jinde operační nasazení, kdy se houfnice ,,představila" poprvé v Zimní válce, bylo nasazeno celkem 142 houfnic B-4. Po 22. 6. 1941, kdy nacisté přepadli Sovětský svaz v operaci Barbarossa bylo 23 houfnic B-4 ukořistěno příslušníky německé 11. tankové divize v rámci obsazení města Dubno 25. června 1941. Houfnice si zabojovaly také v závěrečné bitvě o Berlín, kdy pravidelnou palbou drtily německá opevnění.
Psali jsme
Už více než rok jsou na Ukrajině ruští vojáci nevítanými hosty. S tím, jak se válka eskaluje, jsou západní státy ochotnější poskytovat obráncům...
Po skončení války pak zůstaly ve výzbroji Sovětského svazu nadále. V roce 1964 se dokonce staly součástí sovětského jaderného arzenálu, když došlo k vybavení jaderným střelivem. Až posléze, v 70. letech, sláva těchto houfnic utichla, B-4 byly nahrazeny vyspělejšími a výkonnějšími modely.
Zdroj: history.com
Tagy