Autor fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kaiserin_Maria_Theresia_(HRR).jpg|Popisek: Marie Terezie
V průběhu dubna roku 1743 Marie Terezie oznámila české šlechtě svůj úmysl nechat se slavnostně korunovat českou královnou. Nakonec se tak stalo před 275 lety, 12. května. Tento krok měl jeden zásadní důvod, a to nepřátelům definitivně ukázat, kdo je v českých zemích pánem.
Dne 16. listopadu 1740 se mezi největšími mocnostmi střední Evropy, Pruskem a Rakouskem rozhořel obrovský konflikt. Když totiž o měsíc dříve usedla mladá Marie Terezie na rakouský trůn, pruský král Fridrich II. byl touto skutečností velmi znepokojen. Na rakouskou panovnici proto uvalil ultimátum, které spočívalo v tom, že za uznání její pozice a pragmatické sankce požaduje celé území Slezska a dva miliony zlatých. Rozzlobená královna na tuto pohrůžku odmítla reagovat, načež Fridrich II. vyslal své jednotky okamžitě do Slezska.
psali jsme: První český král, který získal císařskou korunu
Královna na útok odpověděla taktéž vysláním dvojnásobného vojska do Slezska s cílem zahájit ofenzivu a statečně ubránit část dědičného habsburského panství. Marie však bitvu, i kvůli otřenému stavu vojska, zděděnému po otci, prohrála. Přišla o mnoho mužů a potřebovala zároveň podporu v nejistých Uhrách. Z obavy, že by snad měla přijít o uherské království se proto královna vydala do Prešpurku, kde svým vynikajícími řečnickými schopnostmi uherskou šlechtu okouzlila a získala si ji na svou stranu. O několik měsíců později byla 25. června zvolena uherskou královnou.
V Čechách se však také objevil problém, avšak poněkud jiného charakteru. V létě roku 1741 si bavorský kurfiřt Karel Albrecht začal dělat nároky na českou korunu a přesvědčil Francouze, aby mu pomohli dobýt Prahu. Když se tak na podzim stalo, Albrecht využil rozpolcenosti české šlechty ve věci uznání pragmatické sankce a chtěl se nechat stavy legitimně zvolit českým králem. V této situaci si měl český národ vybrat, zda potvrdí nároky půvabné Marie Terezie nebo uvěří slibům bavorského Karla Albrechta. Část aristokracie se nakonec rozhodla pro druhou možnost a v prosinci roku 1841 byl Albrecht na krátkou dobu opravdu zvolen českým králem. Situace mezi Pruskem a Rakouskem se však začala uklidňovat a země uzavřely mírovou dohodu, která umožnila rakouským jednotkám soustředit se na konflikt s Bavorem. A nakonec opravdu v prosinci roku 1842 tlak francouzských a bavorských jednotek polevil a královna zpět dobyla celé okupované území.
psali jsme: Nešťastný život údajné travičky Anny Falcké
Krásná a něžná dvacetišestiletá Marie Terezie přijela do Prahy se svým manželem Františkem Štěpánem a synem Josefem již na konci dubna následujícího roku. Atmosféra jejího příjezdu byla jedinečná. Ze všech stran se ozýval radostný křik „Vivat Maria Theresia“, a v pozadí jako o závod zněly zvony a dělostřelecké salvy. Průvod byl slavnostně zakončen na Pražském hradě, kde byla první česká královna ve Svatovítské katedrále slavnostně korunována. Je bohužel smutnou skutečností, že česká koruna pro ni neměla takovou váhu, jak se domnívalo. Pro Marii byly Čechy jedním z dědičných území Habsburské monarchie a jejíž ztrátou by mohlo dojít k přerušení soudržnosti celé říše.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě, letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více