První český král, který získal císařskou korunu

První český král, který získal císařskou korunu
Popisek: Karel IV klečí před Madonou, fragment obrazu arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi
05 / 04 / 2018, 10:00

Dnes je tomu přesně 663 let, kdy byl Karel IV. se svou ženou Annou Svídnickou slavnostně korunován císařem Svaté říše římské. Jaké však bylo pozadí korunovace a proč mohl Karel ve Vatikánu strávit pouze den?

Nejen kvůli honosnosti celé události, ale i kvůli vlastní zvědavosti se Karel IV. rozhodl vykonat triumfální korunovační výpravu do Říma. Na cestě, která trvala téměř půl roku, krále doprovázelo více jak dvě tisícovky rytířů. Výprava se prodloužila, jelikož Karel systematicky shromažďoval relikvie a navíc se nechal v severní Itálii korunovat lombardským králem.

psali jsme: Nešťastný život údajné travičky Anny Falcké

V době příchodu průvodu do Říma zrovna vrcholily velikonoční svátky, a proto byl Karel Vatikánem a jeho bazilikami ihned naprosto okouzlen. Papež mu ale již dříve povolil ve Vatikánu setrvat pouze jeden den, a tak se Karel snažil vymyslet, jak by se mohl na Velikonoce a hlavně Velký pátek do chrámů podívat, a zároveň neurazit svatého otce.

Budoucí císař se nakonec přestrojil do převleku a v něm postupně navštívil nejvýznamnější baziliky Vatikánu. Dveře měl všude otevřeny a byl obdarován nemalým množstvím vzácných ostatků světců. Někteří historici jsou přesvědčeni, že papež musel o převleku Karla vědět, jinak by vstřícnost vůči přestrojenému nikdy nemohla být tak veliká.

psali jsme: Dnes slavíme 685 let od první bitvy Karla IV.

Korunovace byla velkolepá událost, která rozezněla většinu zvonů v Římě. Slavnostního obřadu se však bohužel nemohl zúčastnit papež Inocenc VI., jelikož musel v tu dobu nutně pobývat v Avignonu. Akt proto za něj provedl kardinál a papežský legát Pierre de Colombiers. Korunovací byly slavnostně završeny Karlovy celoživotní politické snahy o povznesení Českého království na světovou úroveň.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

 

 

 

Tagy článku