Na palubě první válečné lodi nesoucí kameru byl i britský ,,otec" koncentračních táborů

Na palubě první válečné lodi nesoucí kameru byl i britský ,,otec&quote; koncentračních táborů
Autor: public domain|Popisek: dělový člun Melik
27 / 10 / 2020, 10:00

Dělový člun Melik byl prvním plavidlem, který měl na palubě filmovou kameru. Zajímavé též bylo, že převážel britského ,,otce" systému koncentračních táborů lorda Horatia Kitchenera, které byly vybudovány pro búrské civilisty.

              

                                                                       video: YouTube

Dělové čluny doplnily flotilu sedmi starších dělových člunů, nad kterými ale vynikaly děly ráže 76 mm, houfnicí ráže 127 mm a automatickými kulomety Maxim. Posádku lodí tvořili britští mariňáci a egyptští dělostřelci, ale celkově tvořil posádky mix námořního a civilního personálu ze Súdánu, Egypta, Malty, Řecka a Británie. Flotile velel britský námořní důstojník Keppel. Minimálně na třech dělových člunech sloužili budoucí vysocí důstojníci Royal Navy, mimo jiné i David Beatty, budoucí První námořní lord.

 

     Sesterský člun Sultan

Dělové čluny se zúčastnily bitvy u Omdurmanu, kde čluny podporovaly britsko-egyptskou armádu pod velením generála Herberta Kitchenera, jež rozdrtila vojska Abdalláha ibn Muhammada.

Melik se stal téměř jistě první válečnou lodí, na jejíž palubě se nacházela filmová kamera během válečné akce. Přinesl ji na palubu korespondent Illustrated London News Frederick Villiers, ale rozbila se, a tak nebyl natočen žádný film o této monumentální  bitvě.

Dva dny po bitvě, v neděli 4. září, Melik transportoval Kitchenera a jeho štáb z Omdurmanu do zničeného guvernérského paláce v Chartúmu.

Dělový člun Melik sloužil až do roku 1926, kdy byl pronajat klubu Blue Nile Sailing Club, kde roky fungoval jako klubovna a korodoval. Před potopením loď zachránila povodeň, která ji v roce 1987 vyvrhla na břeh, kde tuto loď můžete nalézt dodnes.

 

Zdroj: Melik.org.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace