Autor fotografie: Bundesarchiv, Bild 183-R98680 / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Heinrich Müller (první zprava)
Záhadný opar se vznáší nad nacistickým prominentem Heinrichem Müllerem, který na konci druhé světové války zmizel beze stopy.
Müller byl vysoce postaveným nacistou, který udělal velkou kariéru, která se váže ke gestapu. Přesvědčený antikomunista začal svou životní pouť jako pilot v první světové válce. Po jejím skončení se dal k bavorské policii, kde poměrně rychle kariérně stoupal a v roce 1929 se stal policejním tajemníkem, o čtyři roky později pak kriminálním inspektorem.
Ve svých funkcích měl možnost se setkávat s tehdejšími nacistickými prominenty - Heinrichem Himmlerem či Reinhardem Heydrichem. Hlavně pozdějšímu ,,pražskému řezníkovi" se Müller zamlouval a držel nad ním ochrannou ruku. Müller se tak rozhodl vstoupit v roce 1934 vstoupil do SS. O pět let později se Müller stal šéfem gestapa.
Müller se kromě řízení gestapa aktivně angažoval i v tzv. konečném řešení židovské otázky. Müller byl jednou z klíčových osob, která se zúčastnila nechvalně známé konference ve Wannsee v roce 1942. Po úspěšném provedení atentátu na Heydricha 27. 5. 1942 se postavil Müller do čela vyšetřování a snažil se jít po stopě Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka.
Heydrichova smrt měla dost možná zásadní vliv na Müllerovo mocenské postavení v nacistické hierarchii. I když jeho vliv ke konci války zřetelně klesal, stále byl jedním z nejloajálnějších nacistických představitelů. To už se ale začala Třetí říše řítit do záhuby. Naposledy byl Müller spatřen 29. dubna 1945 v Hitlerově bunkru.
Jaký byl další Müllerův osud, na tom se nemohou shodnout ani renomovaní historikové. Existuje několik teorií, co se stalo po 29. dubnu 1945. Podle první se Müllerovi podařilo utéct z obklíčeného Berlína a skončil jako tajný agent SSSR a USA, jejichž tajné služby měly o jeho služby zájem. Další teorií je útěk do Jižní Ameriky, o což se pokoušeli i další nacisté, a zde pak dožil, aniž by jej někdo poznal. Podle jiné teorie byl pak Müller zabit, nebo si sám vzal život. Nejnovější domněnkou pak byly závěry vědce Johannese Tuchela, který v roce 2013 uvedl, že Müllerovo tělo bylo nalezeno v srpnu 1945 v masovém hrobě s dalšími 3 000 mrtvolami. Jak Müller doopravdy zemřel, však zřejmě navždy zůstane skryto pod rouškou tajemství.
Zdroj: history.com