Přízrak od z Gustavovy linie. Francis Arthur Jefferson zlikvidoval nepřátelský tank, druhý se dal raději na zběsilý úprk

Přízrak od z Gustavovy linie. Francis Arthur Jefferson zlikvidoval nepřátelský tank, druhý se dal raději na zběsilý úprk
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Francis Arthur Jefferson s rodiči
10 / 01 / 2023, 11:00

Francis Arthur Jefferson byl hrdinou druhé světové války, kterému se podařil opravdu husarský kousek. Jeho život však skončil později tragicky.

Jedním z dalších úkolů západních spojenců ve druhé světové válce bylo proražení Gustavovy linie a následně dobýt Řím. Bitva o Monte Cassino, která trvala od ledna 1944 do května 1944, se pak neobešla bez těžkých ztrát. Nakonec však byla ,,mise" splněna, Němci ztratili Gustavovu linii a spojenci tak mohli konečně postupovat na Řím.

I tato strategicky důležitá kampaň zrodila svého hrdinu, jako v tomto případě Francise Arthura Jeffersona, který prokázal v těchto bojích nevídanou dávku osobní odvahy a statečnosti. 22letý Jefferson, mimochodem bratranec slavného komika Stana Laurela, se účastnil těžkých bojů v této závěrečné, ale o to důležitější fázi války.

Mladík tvořil součást střeleckého praporu, který se ocitl v jeden moment pod nepřátelskou palbou. Jeffersonova jednotka nebyla podporována tanky na rozdíl od nepřítele a prapor se ocitl ve velmi exponované pozici. To se ukázalo v okamžiku, kdy byl zneškodněn britský ,,protitankový" tým, který používal vrhače protitankových granátů PIAT.

Když se prapor ocitl v bezprostředním nebezpečí, rozhodl se Jefferson vzít osud do vlastních rukou. Pod salvou kulek popadl PIAT, který našel, a vystřelil na nepřátelský tank, který okamžitě vybuchl a zabil tím celou posádku. To však Jeffersonovi nestačilo a chystal se zničit i další tank. Připravil si svůj PIAT na další akci a šel neohroženě vstříc dalšímu tanku. Ten však ,,raději" vzal zpátečku a zmizel. Mezitím dorazily na pomoc jednotce britské tanky a odrazily nepřátelský nápor.

Za svou statečnost si poprávu Jefferson vysloužil Viktoriin kříž, nejvyšší britské vojenské vyznamenání. Nicméně i přes prestižní vyznamenání skončil Jeffersonův život velmi smutně. Vše předznamenala krádež Viktoriina kříže z jeho domu v Boltonu v roce 1982. Smutná událost Jeffersonova velmi poznamenala, začal propadat depresím a stal se z něho alkoholik. V září 1982 jej v 61 letech porazil vlak. Život hrdiny od Monte Cassina, který svým statečným činem zachránil mnoho svých spolubojovníků, tak skončil tragicky.

Zdroj: War is Boring

 

Tagy článku