T14 - až příliš těžký tank pro praktické využití na druhoválečném bojišti

T14 - až příliš těžký tank pro praktické využití na druhoválečném bojišti
21 / 07 / 2019, 10:00

Američané a Britové pracovali v průběhu druhé světové války na společném projektu pěchotního tanku nazvaného T14, který měl být nasazen na evropském bojišti a měla jej využívat hlavně britská, ale i americká armáda.

Druhá světová válka přinesla některé zajímavé projekty těžkých vozidel či tanků. Jedním z nich je i společný americko-britský projekt na postavení nového pěchotního tanku, který měl být především reakcí na novou generaci německých středních a těžkých tanků, které patřily ve své kategorii k jedněm z nejlepších. Vozidlo mělo mít především velmi silnou pancéřovou ochranu (50-133 mm), která však šla v tomto případě na úkor výzbroje, i když konstruktéři počítali s tím, že vedle silné pancéřové ochrany bude vozidlo i dobře vyzbrojeno.  

Projekt nového těžkého tanku vznikal v roce 1942, kdy naplno zuřila druhá světová válka. Jedním z požadavků bylo jiř zmíněné silné pancéřování, které mělo v této kategorii předčit britský pěchotní tank Churchill. V průběhu roku 1942 pak dala britská vláda souhlas k tomu, aby se uvolnily potřebné finanční prostředky na výrobu 8 500 vozidel, na jejichž vývoji spolupracovali i Američané.

Podvozek vycházel ze systému HVSS, používaného u pozdějších sérií středních tanků M4 Sherman. Posádku nového tanku mělo tvořit 5 mužů, délka vozidla činila 6,19 m, šířka 3,17, výška 2,99 m. Pohon zajišťovala vidlicový 8válcový motor Ford GAZ o výkonu 520 koní. Tank mohl vyvinout rychlost 28 km/h, dojezd činil 160 km. T14 byl vyzbrojen kanonem ráže 75 mm, doplněného dvěma kulomety 7,62 mm a jedním kulometem ráže 12,7 mm.

Dva objednané prototypy T14 byly dokončeny až na samém sklonku války, v roce 1944. Jeden prototyp byl testován v USA, druhý pak ve Velké Británii. Při testování nebyly objeveny žádné zásadní závady či nedostatky, nicméně jak se ukázalo později při jeho testování, tank byl příliš těžký pro praktické využití na bojišti. Navíc pozdržení dokončení obou prototypů v roce 1944 vytvořilo odlišnou situaci než v roce 1942, protože tank Churchill, vyráběný od roku 1941, během té doby prošel kvalitativními změnami a dokázal tak T14 ,,v praxi" zastoupit.

Ambiciózní americko-britský projekt tanku T14 tak byl zrušen, více prototypů nevzniklo, a výroba tanku se nikdy nerozběhla. Britové podle stejných specifikací jako T14 vytvořili vlastní návrh tanku pod názvem A33 ,,Excelsior", který však rovněž nebyl zařazen do služby. Prototyp tanku T14, který byl v roce 1944 odeslán do Velké Británie na testy, se dochoval a nachází se v Bovingtonském tankovém muzeu.  

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace