Georgios Averof - poslední dochovaný pancéřový křižník a řecká legenda

Georgios Averof  - poslední dochovaný pancéřový křižník a řecká legenda
Autor fotografie: By http://en.wikipedia.org/wiki/User_talk:Pmoshs - http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Averof_Today2.jpg, CC BY-SA 3.0|Popisek: Georgios Averof
08 / 11 / 2018, 13:00

Poslední pancéřový křižník na světě je veterán obou světových válek, pamětník balkánských válek a řecko-turecké války, křižník třídy Pisa řeckého námořnictva.

Počátkem 20. století se Řecko rozhodlo vybudovat moderní námořní flotilu skládající se z 8 torpédoborců a 1 křižníku. Vlajkovou lodí se stal křižník postavený italskou loděnicí Orlando Shipyards v Livornu, na který italské námořnicto zrušilo objednávku. Na nový řecký křižník přispěl bohatý řecký filantrop Georgios Averoff na tehdejší dobu obrovskou sumou 300 000 liber. 

Hlavní výzbroj lodi byla po spuštění lodi na vodu tvořena 4 děly ráže 234 mm, doplněná 8 děly ráže 190 mm, 16 ráže 76 mm a 4 děly ráže 47 mm. Nechyběly ani torpédomety 430 mm.

Službu loď zahájila 16. května 1911 pod velením kapitána Damianose, ale pod jeho velením loď najela na mělčinu u Spiteheadu, když se vydala na oslavu korunovace britského krále Jiřího V. Poté co byla loď umístěna na opravy se řečtí námořníci často rvali v místních hospodách a neschopný Damianos byl nahrazen novým kapitánem Pavlosem Kunduriotisem. Pod novým velením se loď vrátila v pořádku a s vytrénovanou posádkou. 

psali jsme: Video: Hitlerův křižník Blücher a jeho trpký konec v Oslofjordu

Během první balkánské války se moderní Averof střetl se několikrát střetl se zastaralými loděmi Osmanské říše a způsobil jim značná poškození. 

Velkou válku přežil Averos vcelku v klidu, vzhledem k formálnímu vstupu Řecka do války až v červnu 1917. Po skončení války Averof odplul s dalšími spojeneckými loděmi do Konstantinopole, kde byl nadšeně přivítán místními Řeky. Poté jako vlajková loď kontraadmirála I. Ipitise se loď účastnila vylodění ve východní Thrákii a bombardování tureckého černomořského pobřeží v řecko-turecké válce (1919-1922), a pomáhala při evakuaci uprchlíků po porážce řecké armády.

Od roku 1925 do roku 1927 podstoupil Averof rozsáhlou rekonstrukci ve Francii, ve které získal moderní protiletadlovou výzbroj, nové stěžně a lepší řízení palby, zatímco zastaralé torpédomety byly odstraněny.

Averof v kamufláži za 2. světové války

Po německém útoku proti Řecku v roce 1941 a porážce Řecka, posádka lodi neuposlechla rozkaz potopit ji, aby se zabránilo jejímu zajetí Němců, ale odplula na Krétu, za neustálé hrozby německých leteckých úderů. Velící důstojník lodi naskakoval na jedoucí loď pomocí provazového žebříku...

psali jsme:  Historie: Poslední sovětský dělový křižník Murmansk

Z Kréty odplul Averof do Alexandrie, od srpna 1941 do konce roku 1942 byl přidělen jako ochranná loď k hlídkovým úkolům v Indickém oceánu. Poté se křižník přesunul do Port Said. 17. října 1944, již opět jako vlajková loď exilového Řeckého námořnictva pod velením kapitána Theodorose Koundouriotise vezl Averof řeckou vláda v exilu zpět do osvobozených Atén. Vyřazen z provozu byl v roce 1952 a až do roku 1983 byl ukotven v Salamis.

Greek armored cruiser "Georgios Averof"

Legendární řecký křižník se pak muzejní lodí, a je považován za loď v činné službě, protože na něm neustále vlaje admirálská vlajka. Každá řecká válečná loď, která okolo Georgiose Averofa proplouvá, vzdává se svou posádkou čest této vyjíměčné lodi.

Zdroj: Wikipedie

Tagy článku