Autor fotografie: USAF, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ilustrační obrázek
Silný příběh, který napsala druhá světová válka, a jež nastavila v tomto případě svou přívětivější tvář. Na Vánoce 1943 se odehrál jeden z mnoha spojeneckých náletů na Brémy, mise se zúčastnil i americký bombardér B-17. Ten se dostal do problémů a mohl být sestřelen. Nakonec se tak nestalo.
Na palubě bombardéru byl také Charlie Brown, pro něhož to měl být křest ohněm. A v mnoha směrech tomu tak bylo. protože další události ukázaly, že i krvavá válka může mít svou druhou, přívětivější tvář.
Charlie Brown vyrazil s dalšími nováčky na palubě vstříc bombardování severoněmeckých Brém a netušili, co je za několik okamžiků čeká. B-17 pojmenovaná Ye Olde Pub letěla 20. prosince 1943 ve formaci s dalšími bombardéry, když se zanedlouho ozval ohlušující rachot kanónu Flak. Ten B-17 vážně poškodil, navíc posádka utrpěla různé stupně zranění, jeden ze střelců už po smrti. Brémy byly velmi dobře chráněny a vzhledem k tomu, že americký bombardér skončil po německém útoku na obloze sám, nevypadalo to s posádkou a Charliem Brownem nadále vůbec dobře.
Vyděšená posádka plná noviců spatřila proti sobě Messerchmitt Bf-109, v němž sedělo německé stíhací eso Franz Stigler, který měl vypálit na bombardér smrtící dávku. Zachoval se však úplně jinak, než posádka poškozené B-17 čekala. Místo střelby jim pokynul na pozdrav. Stigler viděl zpanikařenou posádku, mrtvého střelce a vážně poškozený stroj, který letěl nízko nad zemí. Nehrozilo mu tedy žádné nebezpečí. Později prohlásil, že kdyby vystřelil, byla by to vražda a bylo by to, jako kdyby střílel na parašutistu.
Na nic nečekal a rozhodl se zachránit posádku bombardéru, která by byla za normálních okolností jeho nepřítelem. Stigler tak improvizovaně vymyslel plán, že eskortuje B-17 až nad Severní moře a posádku tak zachrání před nepřízní osudu. Ještě než odletěl, tak jí zasalutoval. Sám dobře věděl, že kdyby se to dozvěděli jeho nadřízení, tak mu hrozí trest smrti za ,,paktování" s nepřítelem. Poškozené B-17 se pak skutečně podařilo dostat na základnu v britském Norfolku.
Tím však příběh neskončil. Charlie Brown a Stigler se setkali 47 let po této událost tváří v tvář. Koncem 80. let Brown začal pátrat po svém zachránci, až jej o tři roky později našel. Stigler se s Brownem setkal nakonec ve Vancouveru, kam se bývalé německé stíhací eso přestěhovalo. Brown pak prohlásil, že to bylo, jako když se setkal s bratrem, kterého neviděl přes 40 let. Z bývalých nepřátel se tak stali nejlepší přátelé a těsné pouto trvalo až do roku 2008, kdy oba muži zemřeli. Stigler ve věku 92 let, Brownovi bylo o pět let méně. I tak silné příběhy umí psát válka.
Zdroj: warhistoryonline.com