Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Cyber Defence and Artficial Intelligence
Ve dnech 6.-7. září 2023 se v prostorách rektorátu Českého vysokého učení technického uskutečnila konference Cyber Defence and Artificial Intelligence také s zahraniční účastí. V popředí jejího zájmu stála především témata jako kyberbezpečnost, válka v kyberprostoru či umělá inteligence a rovněž její uplatnění v praxi.
Kyberbezpečnost, válka v kyberprostoru a umělá inteligence jsou v současném světě pojmy, které jsou skloňovány snad ve všech pádech v mnoha oborech. Jsou to také spojené nádoby, které nám mohou pomáhat, ale také významně uškodit. Nejen o praktické implementaci zmíněných pojmů bylo diskutováno na konferenci.
Na konferenci se hojně probírala rovněž problematika dronů, civilních i útočných, i v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině. Několik civilních dronů – nosičů munice, průzkumných či hasicích – bylo pak možno ostatně vidět přímo na akci. Milan Rollo ze společnosti AgentFly Technologies například představil nový dron Gorgon X8, který může mít široké využití.
Na konferenci vystoupili například velitel informačních a kybernetických sil Radek Haratek, odborník na umělou inteligenci Jan Kleindienst z Centra umělé inteligence katedry počítačů FEL, bezpečnostní analytička a prezidentka inovativního hubu DefSec Kristína Soukupová, vedoucí multirobotického týmu ČVUT Martin Saska či již zmíněný Milan Rollo.
Za zahraničních hostů pak zmiňme Roberta Harwarda, někdejšího příslušníka Navy SEAL, veterána z Iráku či Afghánistánu a Raje Sharmu. Harward hovořil o důležitosti umělé inteligence na bojišti a ovládnutí vzdušného prostoru. Podstatné je rovněž ovládnout technologie, aby mohly být použity efektivně proti nepříteli. Drony pak budou hrát a již hrají klíčovou úlohu včetně tzv. roje dronů. To ostatně lze vidět dnes v ozbrojeném konfliktu na Ukrajině.
Marcel ,,Otto“ Yon hovořil ve svém příspěvku o tom, že je v zavádění nových technologií především zdolat tuhou byrokracii, která tomu brání, a tím i urychlit implementaci inovací do obrany.
Martin Saska, přední český robotik, se svém vystoupení věnoval fungování velké skupiny hbitých a vzájemně úzce spolupracujících dronů, jež jsou navíc odolné proti zarušení. Potenciál takové skupiny spolupracujících dronů je pak skutečně velký, protože se mohou uplatnit v rozmanité škále úkolů.
Účastníci konference se shodli na tom, že válka v kyberprostoru, umělá inteligence a další související pojmy hrají i s ohledem na probíhající válku na Ukrajině čím dál důležitější úlohu. Jednotlivé země by se tak měly zaměřit na jejich rozvíjení a stát by měl do nich investovat adekvátní finanční prostředky, aby ČR nezaostala za vyspělými zeměmi.