Největší výrobce titanu není na seznamu nových protiruských sankcí, stojí za tím Airbus

Největší výrobce titanu není na seznamu nových protiruských sankcí, stojí za tím Airbus
Autor: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie letadla Airbus
24 / 07 / 2022, 09:00

Při vyjednávání o nejnovějším, sedmém balíčku sankcí Evropské unie proti Rusku byl zablokován návrh na zařazení na seznam ruské hutní společnosti WSMPO-Awisma, největšího světového výrobce titanu, píše The Wall Street Journal.

Rozhodnutí bylo zablokováno mj. ze strany Francie. WSMPO-Awisma je nejvýznamnějším dodavatelem titanu pro jednoho z největších světových výrobců osobních letadel Airbus se sídlem ve Francii. Ruská společnost byla podle deníku původně mezi společnostmi, na které se vztahuje nový sankční balíček, kvůli tomu, že dodává materiály pro ruské proudové stíhačky, včetně letadel zapojených do války na Ukrajině.

Podle „WSJ“ téměř polovina titanu pro globální letecký průmysl pochází z Ruska a Airbus kupuje asi 65 procent a tedy nutně potřebuje titan od WSMPO. Titan je přitom podle novinářů relativně malým zdrojem příjmů pro ruskou ekonomiku. V roce 2020 byla hodnota exportu této komodity pouze 415 milionů USD a podle generálního ředitele Airbusu Guillauma Fauryho uvalovat sankce na Rusko kvůli titanu nemá smysl, protože pro Rusko je to malý byznys.

Členské země EU ve čtvrtek přijaly sedmý balíček sankcí proti Rusku v souvislosti s jeho agresí proti Ukrajině. Zahrnuje mimo jiné i zákaz dovozu ruského zlata včetně šperků.

Balíček také rozšiřuje seznam kontrolovaných položek, které mohou přispět k vojenskému a technologickému posílení Ruska nebo rozvoji jeho obranného a bezpečnostního sektoru, a tím posílit kontroly exportu v oblasti dvojího užití a špičkových technologií.

Zdroj: WSJ, tvp.info

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace