První prezidentský duel: Vtipný stařík vs. plachá laň. Jak Zeman převálcoval Drahoše

První prezidentský duel: Vtipný stařík vs. plachá laň. Jak Zeman převálcoval Drahoše
24 / 01 / 2018, 08:00

Miloš Zeman nic neztratil ze svého ze svého břitkého humoru a státnického rozhledu a byl by opět dobrým prezidentem. O jeho vyzyvateli Jiřímu Drahošovi se totéž říct rozhodně nedá, tedy pokud nejsme příznivci honitby plachých laní, pořádaných našimi německými sousedy.

S napětím očekávaný první duel o prezidenta republiky se odehrál v divadle v Karlíně, které je proslulé svým kabaretním zaměřením, a tak bylo třeba ctít žánr. Vlastně: Šlo již o duel druhý, protože v tom prvním na Nově byla Zemanovým vyzyvatelem prázdná židle. Drahoš dal tehdy přednost soukromému mejdanu s brněnskými zpěváky a herci.

psali jsme: Jiří Drahoš je zatím ,,Panem nečitelným". A bez charismatu

Televize Prima vyslala do karlínského hájemství zábavy svého elitního moderátora Karla Voříška. Stoupence vyvážené žurnalistiky hned zpočátku zamrazilo: Voříšek přišel na pódium ve stejných brýlích, jako měl na očích vyzyvatel Drahoš. Moderátor v nich však měl dioptrická skla, na rozdíl od Drahoše, který je nosí jen jako módní doplněk, aby vypadal chytřeji.

Zatímco byl Voříšek zbarven spíše dooranžova, Zeman se zdál spíše bledší a Drahoš chvílemi jako by mizel. Pódiu dominovala obří postava moderátorky Kláry Doležalové v rudých šatech, která se vynořovala nad vším tím hemžením a říkala „Karle“.

Duel měl ambici napodobit tradiční televizní klání prezidentských voleb ve Spojených státech, ale jak se dalo očekávat, byl spíše jejich parodií. Od prvního okamžiku bylo jasné, že mu budou dominovat především krátká sdělení, jejichž esencí je bonmot, což je mistrovská Zemanova disciplína.

Drahoš toho neměl moc co nabídnout, snad jen vzorově vzpřímená záda, posed na kraji křesla a kožený výraz v obličeji (byť se snažil). Kdyby byly tématem prezidentské debaty například „teplonosné směsi“, v nichž se vyzná chemik Drahoš, jistě by vše vyznělo jinak, a za ředitele reaktoru by byl vybrán on.

„Možná se do mě (Drahoš) nešťastně zamiloval a v takovém případě bych mu nabídl, aby se stal mým stoupencem a dal mi ve volbách svůj hlas,“ vypálil hned na začátku Zeman.

psali jsme: Jak je to s členstvím v Římském klubu? Drahoš nám odpověděl a „stáhl“ i Zemana

Tato věta přebila všechny následující, a pak už bylo vlastně jedno, kdo co říká. Jak šel čas, klesala pozornost diváků i Zemanova hlava. Bylo stále jasnější, že Drahoš (ač se snažil) je především marketingovým produktem „pražské kavárny“ a stejným prefabrikátem, jako byla ve volbách v USA pro tamní demokraty Hillary Clintonová, a Zeman je českým Trumpem.

Největším soupeřem Miloše Zemana je Miloš Zeman. Některé Drahošovy útoky byly tak chabé, že bylo vlastně ztrátou času na ně reagovat. Byly to vlastně jen nahrávky na smeč, které Zeman více či méně využil.

Sázkové kanceláře již v průběhu dne posilovaly kurz na Zemanovo vítězství ve volbách. Ještě večer předtím byly 1:1,84 (Fortuna) a po duelu klesly na 1:1,7. Drahoš oproti tomu oslabil z 1:2 na 1:2,2. Nejde o dramatický pokles Drahošových „preferencí“, ale připomeňme, že po prvním kole voleb měl Drahoš kurz 1:1,6. To čeho jsme svědky, je kocovina „pražské kavárny“.

Zakladatel sázkařské společnosti Fortuna, neúspěšný kandidát Michal Horáček, ostatně seděl v sále na čestném místě vedle Drahošovy manželky, a tvářil se čím dál kyseleji. „Pražská kavárna“ se opájí představou, že Drahoš získá ve druhém kole všechny Horáčkovy hlasy z kola prvního (a nejen jeho), ale při pohledu na tohoto básníka a sázkaře se nešlo ubránit dojmu, že jeho přízeň by mohla být spíše „polibkem smrti“.

Když to shrneme: Zeman sice nezářil tak, jako v předchozí debatě na Nově, kde vyloženě exceloval, ale ani tak mu Drahoš nebyl soupeřem. Zeman je zcela zjevně zkušený politik s jasnou vizí, zatím co Drahoš je spíše chemik. Současný prezident by možná mohl působit svěžeji (klesající víčka), ale i tak patří mezi politiky mezinárodního formátu.

Duel v Karlíně měl smutný závěr. Moderátor Voříšek podává oběma kandidátům ruku, načež Drahoš vyskočil jako čertík s krabičky a dává tak připomenout video, na které (v koláži) tančí obklopen kývajícími se muslimy.

Zeman se jen těžko zvedal, a když se mu to pomocí hole podařilo, sotva se držel na nohou. Jak už však sám řekl dříve: „Politika se nedělá nohama, ale hlavou“.

Důležitým impulsem pro voliče bude závěrečná debata v České televizi ve čtvrtek 25. ledna od 20h v Rudolfinu. Je veřejným tajemstvím, že je tato státní „vyvážená“ televize ostře zaměřena proti nevyššímu státnímu představiteli, tedy prezidentovi Zemanovi.

Připomeňme debaty ve volbách v USA, kde tamní média vystupovala vůči Trumpovi stejně nenávistně, jak ČT proti Zemanovi. První otázku z publika tehdy položila Trumpovi „náhodně vybraná“ tlustá černoška. Její otázka se týkala sexuálního obtěžování.

Lze předpokládat, že i Rudolfinu to bude koncert. Zajímavá je už předpokládaná délka přenosu: nekonečných 90 minut (obě předchozí vystoupení trvaly jen 60 minut).

To bude pro Zemana velké sousto, tak doufejme, že neusne.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Autor: hop

 

Tagy článku