foto: CC BY-SA 3.0/BVP-2
V podstatě ve stejném duchu, v jakém jsme o tématu psali v pondělí, oznámil na včerejší večerní tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO), že kvůli zatím nekonkrétním úsporným opatřením v důsledku probíhající pandemie COVID-19 jsou ohroženy některé armádní akvizice. Pro armádu je takové sdělení jistě krajně nepříjemné, ale současně očekávatelné. Premiér přitom explicitně zmínil pořízení pásových bojových vozidel pěchoty, jež podle původního plánu mají stát přijít na více než 50 miliard korun.
Prioritou Ministerstva obrany, pokud jde o akvizice pro letošní rok, jsou bojová vozidla pěchoty jako náhrada za stávající BVP-2, moderní systém řízení palby dělostřelectva, samohybné dělo ráže 155 mm NATO náhradou za 152mm samohybné houfnice DANA a protiletadlové komplety krátkého dosahu (SHORAD), které mají nahradit systém 2K12 KUB.
Psali jsme
Podle intenzity opatření na zmírnění průběhu koronavirové pandemie jsme teprve vstoupili do vrcholné fáze a pozornost všech je nyní logicky…
„Možná armáda může počkat s nějakými věcmi, protože asi dneska okamžitě nepotřebujeme ta bevépéčka, ale potřebujeme jiné věci na tuto válku,” řekl na tiskové konferenci v úterý večer Andrej Babiš. Jako válku označuje současný postup proti šířením a následkům pandemie COVID-19. Stejný termín také použil francouzský prezident Emmanuel Macron.
Bojová vozidla pěchoty zřejmě nepotřebujeme "dneska okamžitě", ale až je potřebovat budeme, nepořídíme je díky několika letům speciálních letadel do Číny jako roušky a respirátory. Je jisté, že rozpočet bude potřebovat, jak premiér uvedl, změnu, a to v mnoha kapitolách, včetně samozřejmě obrany. Tím důležitější je, aby armáda, resp. Ministerstvo obrany, přišly velmi brzy s velmi přijatelným řešením podloženým velmi pádnými argumenty, a tedy upravit své letošní priority a definovat, z čeho ani v rámci krizového rozpočtu nemohou (byť dočasně) uhnout.
Psali jsme
Stal se náměstek ministra obrany pro řízení sekce pro armádní akvizice Filip Říha obětním beránkem a byl odejit z politických důvodů, nebo bylo…
Názor premiéra Babiše obratem komentovala na svém facebookovém účtu předsedkyně sněmovního Výboru pro obranu Jana Černochová (ODS), a dala jej do souvislosti mj. s omezením počtu nadzvukových stíhacích letounů po záplavách v roce 2002:
"Nákup smysluplného počtu nadzvukových letadel spláchla v roce 2002 velká voda. Víme, že to byla chyba, stát naší velikosti musí mít "stíhaček" více. Podle dnešního vyjádření premiéra Babiše může nákup nových a potřebných bojových vozidel pěchoty padnout za oběť koronaviru. Neudělejme stejnou chybu podruhé, armáda tato vozidla potřebuje k ochraně občanů naší země. Nenechme se opět nachytat v nedbalkách, třeba jako s rouškami a dalším zdravotnickým materiálem."
Nejhorší pro armádu by rozhodně bylo, kdyby měly akvizice probíhat nadále tempem a způsobem, jakého jsme byli v posledních letech převážně svědky: tedy se spoustou odkladů, změn, nejasností. Jak již někteří experti na oblast obrany předem avizovali, východisko z nelehké situace může nabídnout forma nákupů vláda-vláda, mezivládní dohoda, kde si bude vláda ČR definovat offsety i podíl účasti českého zbrojního průmyslu, a pro kterou v nouzovém režimu úsporných rozpočtů bude existovat dobrý důvod (což neplatilo v případě pořízení vrtulníků systému H-1). Problémem jsou průtahy, a forma G2G může proces výrazně zrychlit. V nadcházející obtížné době bude podpora pro český zbrojní průmysl důležitá, a nezbytné armádní akvizice by se mohly stát vhodnou ozdravnou injekcí - budou-li připraveny a provedeny transparentně, bez průtahů a pochybností.
Tagy