Hizballáh může zaútočit stejně nečekaně jako Hamás, IDF se připravuje na nejhorší

Hizballáh může zaútočit stejně nečekaně jako Hamás, IDF se připravuje na nejhorší
Autor fotografie: IDF / Public domain|Popisek: Jednotky IDF při cvičení
11 / 04 / 2024, 14:00

Izraelské obranné síly ohlásily završení další fáze příprav na možný konflikt s teroristickou organizací Hizballáh na severu země. Kromě pěchoty a letectva je připraveno také námořnictvo a policie.

Izraelská armáda v neděli 7. dubna oznámila, že dokončila další fázi válečné připravenosti pro možný konflikt na severní hranici Izraele s Libanonem. Příprava spočívala ve zvýšení kapacity operačních pohotovostních skladů, které by byly využity při případné mobilizaci v souvislosti s napadením izraelského státu teroristickou radikální islamistickou organizací Hizballáh silně vojensky a finančně podporovanou Íránem. V případě útoku na Izrael by tak běžné i záložní vojenské jednotky měly být připraveny do několika málo hodin. 

Tento krok je jasným znamením toho, že IDF nepodceňují hrozbu, kterou pro ně teroristická organizace sídlící v Libanonu představuje. Velitelé totiž nechtějí obyvatele země opět vystavit situaci nedostatečné připravenosti jako tomu z části bylo v říjnu 2023 při napadení jihu země tisíci útočníky hnutí Hamás a dalších teroristických skupin z Pásma Gazy. IDF proto v několika posledních měsících kromě operační pohotovosti realizovala několik cvičení námořnictva, letectva, ale také záchranných složek a policie, při nichž byly cvičeny různé bojové i obranné scénáře na moři, ve vzduchu i v hornaté krajině nacházející se mezi Izraelem a Libanonem. 

 

 

Hizballáh od vypuknutí konfliktu mezi teroristickými organizacemi a Izraelem v pásmu Gazy již více než půl roku ostřeluje vojenské i civilní oblasti na území severního Izraele. Téměř 100 000 obyvatel ze severních oblastí bylo v prvních týdnech války v Gaze evakuováno ze svých domovů a stále není jasné, zda a kdy se budou moci z bezpečnostních důvodů vrátit zpět. Hizballáh totiž stále ostřeluje města a vesnice na severu Izraele raketami a velmi přesnými ATGM Almas, které jsou íránskými kopiemi izraelských střel Spike. 

 

ATGM a severokorejské tunely 

Ve spojení se severní hranicí navíc existuje další významná hrozba v podobě rozsáhlé sítě tunelů Hizballáhu, které nejsou pouze v oblasti jižního Libanonu, ale některé východy byly odhaleny právě také na území Izraele. Bezpečnostní analytik Tal Beeri z neziskové organizace Alma se domnívá, že spleť chodeb budovaná za pomocí expertů ze Severní Koreje od konce 80. let minulého století zahrnuje nejen desítky kilometrů tunelů spojujících Bejrút s jižním Libanonem, ale také množství koridorů díky nimž se teroristé dostanou přímo do Izraele. 

 Tunely Hizballáhu v Libanonu

Právě tyto vstupy by mohly při eskalaci konfliktu představovat obrovské bezpečnostní riziko. IDF právě v souvislosti se zhoršením situace na severní hranici v posledních několika týdnech zintenzivnila útoky na vysoké představitele organizace Hizballáh a dalších teroristických skupin napojených na Írán na území Libanonu i Sýrie. Přesně mířené operace s cílem zlikvidovat konkrétní osobu představující bezpečnostní riziko pro izraelský stát, jsou vykonávány za pomocí dronů nebo leteckých útoků. 

Poslední větší operace IDF z pondělí 1. dubna, která byla zacílena na konzulární oddělení íránského velvyslanectví v Damašku, vyvovala nemalé obavy z možné eskalace pnutí v otevřený konflikt. Íránský režim v reakci na izraelský útok slíbil provést odvetnou akci a vůdce Hizballáhu Hassan Nasralláh v pátek 5. dubna opět zopakoval, že Hizballáh s výpady na svého jižního souseda neustane do konce války v Gaze. Právě vývoj situace v několika příštích týdnech proto ukáže, zda zraelská taktika snažící se zastrašit Hizballáh a další nepřátele pomocí ukázky připravenosti bude efektivní dle očekávání.

 

Tagy článku