Izrael měl údajně vyvíjet tlak na USA, aby vyřadily Turecko z programu F-35

Izrael měl údajně vyvíjet tlak na USA, aby vyřadily Turecko z programu F-35
03 / 08 / 2019, 09:00

Oficiální představitelé Izraele měli vyvíjet tlak na Washington, aby vyřadil Turecko z programu F-35, píše list The Times of Israel.

List The Times of Israel uvedl, že Izrael měl tlačit na USA, aby Turecko vyhodily z programu F-35 a nedodaly Ankaře původně přislíbené stíhače 5. generace. Cílem oficiálních představitelů, které však list nejmenoval, pak bylo udržení vojenské převahy v neklidném regionu Blízkého východu.

Zmíněné vyřazení Turecka z programu F-35, které již dlouhou dobu ,,viselo" ve vzduchu, tak bylo podle The Times of Israel výsledkem úspěšného lobbingu Izraele, který začal tlačit na Washington poté, co Turecko schválilo nákup ruských protivzdušných kompletů S-400.

Sám Izrael se dohodl s USA na nákupu nejméně 50 letounů F-35 od společnosti Lockheed Martin. Zatím mu bylo dodáno 16 těchto strojů, nejnověji pak dva letouny F-35 Adir.

USA se rozhodly v červenci vyřadit Turecko z programu F-35, což prakticky znamená, že Ankara může zapomenout na letouny F-35. Rovněž turečtí piloti se přestali cvičit na těchto strojích 5. generace. USA se tak rozhodly učinit, protože Turecko nakoupilo ruské protivzdušné systémy S-400, s čímž Washington vyjádřil ostrý nesouhlas.

 

Zdroj: timesofisrael.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace