KOMENTÁŘ: Hra s ohněm, nebo nesnesitelný tlak války? Zelenskyj si může svými výroky popudit spojence

KOMENTÁŘ: Hra s ohněm, nebo nesnesitelný tlak války? Zelenskyj si může svými výroky popudit spojence
Autor fotografie: President Of Ukraine, flickr public domain|Popisek: Volodymyr Zelenskyj
24 / 09 / 2023, 13:00

Nebyl to ze strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského šťatsný výrok. Na valném shromáždění OSN vystoupil se svým projevem a nepřímo obvinil tři země, mezi nimi i Polsko, že nepřímo pomáhají Rusku v souvislosti s embargem na dovoz ukrajinského obilí. Tyto tři země mají embargo na dovoz levného obilí stále v platnosti, protože se obávají, aby nebyli poškozeni domácí zemědělci.

Zelenskyj je bezesporu již přes rok a půl jedním z nejsledovanějších světových politiků. Kamkoliv přijede, jsou na něho namířeny reflektory, poutá velkou pozornost. Jím vedená země svádí bitvu o nezávislost a suverenitu se silnějším protivníkem - rozpínavým Ruskem, které Ukrajinu v únoru 2022 bezprecedentně napadlo.

Je nabíledni, že v takové situaci, kdy se hraje doslova o život, Zelenskyj sem a tam sklouzne k nepříliš šťastným výrokům, jež přímo spojence, kteří mu materiálně pomáhají, nenapadají, ale jsou na druhé straně nevybíravým ,,šťouchancem", který může vyvolat buď dočasnou, v krajním případě i definitivní roztržku. Příklad Polska je toho názorným příkladem.

Asi všichni mají ještě v živé paměti fotografie Zelenského a jeho polského protějšku Andrzeje Dudy, kdy jsou zachyceni ve vroucím objetí, a samo Polsko je jedním z největších dodavatelů vojenského materiálu Kyjevu. Tento na první pohled nerozborný svazek však dostal úterním vystoupením Zelenského trhliny.

Ukrajinský prezident je v současné situaci asi jedinou hlavou státu, jehož země svádí existenční válku s imperiálně naladěným Ruskem. A je jasné, že se nachází pod ohromným, málo představitelným tlakem ze všech stran. Mnozí mu vyčítají autoritářské až diktátorské sklony. To je možná pravda, nicméně válečné podmínky si žádají používání jiných metod než za standardně demokratických pořádků. Toto nelze Zelenskému v žádném případě vyčítat. Nicméně směrem navenek - k západním spojencům - je situace odlišná. Zelenskyj musí pečlivě vážit slova, protože výrok adresovaný nepřímo Polsku, nebyl namístě, a může přinést z dlouhodobějšího hlediska Ukrajině spíše škodu než užitek.

Zelenskyj musí mít na paměti, že Polsko i další státy, které mu pomáhají, mají vlastní politické a hospodářské zájmy, které hájí. Embargo na dovoz levného ukrajinského obilí, respektive protekcionismus, je jedním z nich, a Poláci velmi dobře vědí, proč ho mají. Není to v žádném případě namířeno proti Ukrajině, jak si to možná Zelenskyj mylně vykládá a bere až příliš osobně, ale embargo je jedním z nástrojů, jak chránit domácí zemědělce, které Polsko musí prioritně hájit, bez ohledu na to, že mu ,,za humny" zuří válečný konflikt.

Pokud to Zelenskyj nepochopí a bude podobnou rétorikou přistupovat ke všem spojencům, je to příslovečná hra s ohněm, a ukrajinský prezident si je může v konečném důsledku popudit proti sobě. Výsledkem pak může být omezení vojenských dodávek napadené zemi, což je přirozeně to poslední, o co by ukrajinská hlava státu usilovala. I když je Zelenskyj pod místy drtivým tlakem, musí udržet nervy a chovat se na mezinárodní scéně rozvážně a pokorně, protože to on potřebuje v dané situaci spojence.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.