Francois Duvalier: Diktátor, co se prohlásil za čaroděje. Každodenní paranoia, voodoo a povinné modlení

Francois Duvalier: Diktátor, co se prohlásil za čaroděje. Každodenní paranoia, voodoo a povinné modlení
Autor fotografie: Autor neznámý, public domain|Popisek: Francois Duvalier alias ,,Papa Doc"
04 / 07 / 2021, 18:00

Haitský prezident Francois Duvalier zanechal v historii výraznou stopu. Bohužel hlavně tu negativní.

Zvrhlý lékař, fanatik do voodoo, krutý diktátor s bizarními zvyky. Taková označení by zřejmě přesně seděla na haitského prezidenta Francoise Duvaliera, který vládl Haiti tvrdou rukou v letech 1957-1971 a v historii tohoto karibského státu byl černou kaňkou.

Duvalier se narodil v roce 1907 v haitském hlavním městě Port-au-Prince. V roce 1934 absolvoval medicínu a pracoval jako lékař v nemocnici. Brzy se začal zajímat o okultní vědy, mysticismus a hlavně své později oblíbené voodoo. Zároveň se však zajímal o politiku. V 50. letech začal organizovat odpor proti vůdci vojenské junty Paulu Magloirovi, který se stal později prezidentem. Magloire však brzy na funkci rezignoval a pro Duvaliera se tak otevřela slibná politická kariéra.

V roce 1957 se v evidentně zmanipulovaných prezidentských volbách s pomocí USA stal 40. prezidentem Haiti. Duvalier brzy zavedl vládu teroru, jejíž pevnou součástí byla i milice hrdlořezů o síle až 15 000 mužů, která vydírala, znásilňovala a vraždila Duvalierovy politické oponenty. Poté, co Duvalier odrazil pokusy o své svržení, konaly se v roce 1961 další prezidentské volby, opět zmanipulované, kdy opozice nedostala žádný hlas (!), a o tři roky později se prohlásil ,,pro jistotu" doživotním prezidentem.

Sám Duvalier si nechal říkat „Nejvyšší pán této země Haiti“, nosil podivné obleky, dále však posiloval svůj osobní kult a zavedl ,,do praxe" svou fascinaci voodoo a další bizarní zvyky. Duvalier se prohlašoval za čaroděje, neochvějně věřící ve voodoo, nosil u sebe pistoli a školáci se k němu museli povinně modlit. Duvalierův režim byl vše, jen ne ,,normální", ale také zkorumpovaný a doslova prolezlý klientelistickými vazbami, na jejichž vrcholku byl sám prezident.

Paranoidně uvažující prezident tvrdě postupoval proti svým politickým oponentům, které nechal zavírat, v horších případech rovnou vraždit tlupou hrdlořezů. Odhaduje se, že za Duvalierovy vlády přišlo o život skoro 30 000 lidí a další by jistě zemřeli, nebýt Duvalierovy smrti v roce 1971.

Vládu po něm převzal umírněnější syn Jean-Claude také s funkcí doživotního prezidenta, který se snažil zavést v zemi určité reformy, nicméně korupce a klientelistický systém bujely dál a Jean-Claude byl nucen v roce 1986 utéct do exilu. Po jeho a otcově vládě však zůstala na Haiti politická a morální spoušť. Prezidentem země se stal generál Henri Namphy, který slíbil konání svobodných voleb a zavedení demokratických reforem. Jeho režimu byla dána přezdívka ,,duvalierismus bez Duvaliera".


Zdroj: Warhistoryonline.com

 

Tagy článku