Francouzský pirát a ukradené zlato Aztéků

Francouzský pirát a ukradené zlato Aztéků
Popisek: Ilustrační obrázek
08 / 05 / 2018, 10:00

18. února 1519 se vydal španělský conquistador Hernán Cortés na svou osudovou cestu, na jejímž konci byla vyvrácená říše Aztéků a tuny zlata určené pro španělského krále. Montezumovo prokleté zlato ale skončilo v jiných pokladnicích.

Krvavé boje stály životy tisíců Indiánů, ale také stovek Španělů, když vstoupil Cortéz definitivně do srdce Aztécké říše, města Tenochtitlánu. Psal se 13. srpen 1521. Dobývání pokračovalo a po Toltécích a Aztécích vpadli Španělé i do Guatemaly.

psali jsme: Yamashitovo zlato: Padl největší poklad světa do rukou USA?

Ukořistěné poklady chtěl Cortéz poslat svému panovníkovi do Španělska, a proto ještě roku 1521 vyslal 3 lodě naložené po okraj zlatem a stříbrem do Španělska. Flotila dorazila po mnoha peripetiích až k Azorám.

Zde ale na počátku roku 1522 španělské galeony narazily na pět lodí francouzského korzára jménem Jean Fleury. Malá španělská flotila pod velením kapitánů Quiñonese a Alonsa de Ávila svůj poklad nedovezla a Fleury či jinak Florin zajal dvě galeony naplněné zlatem, nefritem, smaragdy a exotickými zvířaty.  Dodnes ale není jasné, jestli Fleury věděl, na jaké lodě útočí...

psali jsme: 5 nejcennějších pokladů WW2, které stále nebyly nalezeny

Během stejné plavby se korzárovi povedlo napadnout ještě španělskou loď plující ze Santa Dominga a navýšit svou obrovskou kořist.

Roku 1523 Jean Fleury a další korzár Jean Terrian zajali přes 30 španělských a portugalských lodí. Ale korzárovi se nakonec nepodařilouniknout osudu a rozlícení Španělé ho oběsili v Toledu roku 1527 i s jeho dvěma důstojníky.

psali jsme: Zabila salmonela 18 miliónů Aztéků v Mexiku dobytém Cortézem?

Každopádně i díky jeho úspěchům pak Španělé zavedli takzvanou flotilu pokladů, jinak nazývanou stříbrná flotila, která mezi roky 1566 až 1790 převážela poklady z kolonií katolickým Veličenstvům Španělska.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: corsarios.net, wikipedie

Tagy článku