Když se posádka válečné lodi splete, stojí to životy - americká loď sestřelila íránský osobní letoun

Když se posádka válečné lodi splete, stojí to životy - americká loď sestřelila íránský osobní letoun
Autor: Matt Morgan (CC BY-SA 2.0)|Popisek: USS Vincennes
04 / 07 / 2020, 10:00

3. července 1988 v Perském zálivu křižník amerického námořnictva USS Vincennes sestřelil íránský proudový letoun, který byl omylem zaměněn za nepřátelské íránské stíhací letadlo.

Z americké válečné lodi byly odpáleny dvě rakety, Airbus A300 iránských aerolinek byl zasažen a všech 290 lidí na palubě bylo zabito. K útoku došlo na konci íránsko-irácké války, kdy byla americká plavidla v zálivu bránit kuvajtské ropné tankery. Minuty předtím, než byl sestřelen let Air Iran 655, USS Vincennes se dostal do konfliktu s íránskými dělovými čluny, které vystřelily na jeho vrtulník. Airbus A300 íránských aerolinií, kapitán americké lodi třídy Ticonderoga považoval za útočící íránský Tomcat…

Írán označil sestřelení letadla za „barbarský masakr“, ale američtí činitelé obhajovali akci a tvrdili, že letadlo bylo mimo komerční koridor, letělo ve výšce jen 7 800 stop a bylo na sestupném kurzu směrem k válečné lodi USS Vincennes. 

O měsíc později však americké úřady uznaly, že Airbus A300 byl v komerčním letovém koridoru, letěl ve výšce 12 000 stop a neklesal. Zpráva amerického námořnictva obviňovala posádku z chyby způsobené psychologickým stresem u mužů, kteří bojovali poprvé.

V roce 1996 se USA dohodly zaplatit 132 milionů dolarů jako náhradu rodinám Íránců zabitých při útoku na civilní letoun.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace