Německý tank Tiger legendárního Otto Cariuse sestřelil sovětský letoun kanónem

Německý tank Tiger legendárního Otto Cariuse sestřelil sovětský letoun kanónem
Autor: Autor: Bundesarchiv, Bild 101I-299-1805-12 / Scheck / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de|Popisek: Tank Tiger
13 / 02 / 2021, 10:00

Jak uvedlo slavné německé tankové eso Otto Carius ve své knize Tygři v bahně, jeho střelec Heinz Kramer má na svém kontě čin, který na východní frontě neměl během války obdoby. Podařilo se mu sestřelit sovětský letoun kanónem jejich tanku Tiger.

Eso Otto Carius mělo na kontě více než 150 zničených nepřátelských tanků. Za statečnost na bojišti byla tato tanková leganda vyznamenán Rytířským křížem Železného kříže s dubovými ratolestmi. Jednalo se o nejvyšší ocenění udělované nacisty a bylo to nejvyšší vojenské vyznamenání udělované za chrabrost v boji.

Dne 16. prosince 1943 seržant Heinz Kramer sestřelil sovětské letadlo jako střelec tanku Panzerkampfwagen VI Tiger, protože mu útoky sovětských strojů Šturmovik a nepřetržitý zvuk střelby na jejich tanky lezly hrozně na nervy.

Kramer, rozčilený k nepříčetnosti namířil dělo do přibližovací dráhy sovětského letounu a vystřelil. Na druhý pokus trefil Šturmovik do křídla a ten havaroval za německým tankem.

Takže dvěma výstřely se Kramerovi podařilo sestřelit útočící letoun. I když je velmi těžké zaměřit se na cíl, který se pohybuje tak rychle, kanón Tigeru ráže 88 mm byl původně určen jako protiletadlový, takže jeden šťastný výstřel stačil ke zničení útočníka. Byla to, jak později popsal Carius, jedna z nejpůsobivějších věcí, jaké kdy viděl. Pravděpodobně bylo poprvé letadlo sestřeleno tankem.

Kramer se později sám stal velitelem tanku, v roce 1944 obdržel Rytířský kříž a následující rok byl zabit v akci. Otto Carius válku přežil a v dubnu 1945 se vzdal americké armádě.

Sestřelení letadla Kramerem, je jediným známým případem, kdy se někomu ve druhé světové válce něco takového podařilo.

 

Zdroj: defensionem.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace