Pham Tuan - jediný muž, co sestřelil B-52 ve vzdušném souboji

Pham Tuan - jediný muž, co sestřelil B-52 ve vzdušném souboji
Autor fotografie: CC BY-NC 2.0|Popisek: B-52
16 / 09 / 2023, 08:30

Sedmdesát pět amerických letců zemřelo při podpoře operace Linebacker II, 33 z nich zemřelo v 15 sestřelených bombardérech B-52, což byl primární bombardér nesoucí hlavní tíhu během operace.

Když Severní Vietnam zahájil velikonoční ofenzivu v roce 1972, prezident Nixon obnovil bombardování komunistů ve dvou ofenzivách – Linebacker a Libacker II. Operace skončily 15. ledna 1973, kdy USA oznámily ukončení všech operací proti Severnímu Vietnamu.

Podle vietnamských záznamů v noci 27. prosince 1972 pilot severovietnamského letectva (NVNAF) Pham Tuan v letounu MiG-21MF č. 5121, sestřelil bombardér USAF B-52D nad Moc Chau.

Pham Tuan v knize „Mig Aces of the Vietnam War vzpomíná: „Ve 22:20 hodin mi byl dán rozkaz vzlétnout z Yen Bai ve směru 200 stupňů a prorazit nízkou hustou vrstvu mraků ve 200-300 metrech, abych našel americké F-4 v okolí. Mezitím jsem byl informován, že se B-52 blíží k Moc Chau a GCI z Son La a Moc Chau mě neustále aktualizovaly vzdálenost bombardérů: 60 kilometrů, 50, 40… Jak bylo naplánováno, odhodil jsem palivovou nádrž a vyšplhal na 7 000 metrů a zvýšil jsem rychlost. Radary mi ukazovaly cestu B-52 a také mě varovaly před eskortními F-4, které je sledovaly. Když jsem před sebou viděl žluté světlo, otočil jsem se doleva na 40 stupňů, zvýšil jsem rychlost na 1 200 km/h a vystoupil na 10 000 metrů nadmořské výšky, kde se B-52 nacházely. Vyslal jsem dotaz na velitelství: „Mám cíl v dohledu, potvrzuji cíl, žádám o povolení k útoku“. Reakce GCI byla: „Máte povolení střílet dvakrát a pak rychle uniknout“. Američané drželi formaci, přibližně dva až tři kilometry od sebe. Provedl jsem poslední kontroly svých raket a když jsem dosáhl úrovně třetí B-52, zmáčkl jsem tlačítko odpalu raket. Vypustil jsem dvě střely zaměřující se na teplo ze vzdálenosti 2 kilometrů. Velké plameny byly vidět okol druhého B-52, když jsem prudce zabočil doleva a sestoupil na 2 000 metrů před přistáním v Yen Bai. Útočná formace B-52 okamžitě odhodila svůj náklad a vrátila se na základnu.“

Pham Tuanovi bylo v té době 25 let a za sestřel získal titul Hrdina Vietnamské socialistické republiky. Po válce v SSSR absolvoval leteckou akademii Jurije Gagarina a 23.července – 31.července 1980 se Sojuzem 37 absolvoval 188 hodin ve vesmíru.

Spojené státy nikdy sestřel B-52D (56-0599) Pham Tuanem nepotvrdily, ztráta je podle USAF díky raketě SAM protiletadlové obrany.

Zdroj: The National Interest, Sto hvězdných kapitánů

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.