Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Camilo Cienfuegos a Fidel Castro, 1959
20. července 1944 ve 12:42 explodovala v konferenční místnosti v Hitlerově Vlčím doupěti výbušnina načasovaná plukovníkem Stauffenbergem. Shodou nešťastných okolností diktátor tento pokus o atentát přežil. Efekt výbuchu neměl zamýšlený účinek mj. kvůli tomu, že jednání bylo kvůli horku přesunuto z podzemního betonového bunkru do dřevěné stavby. Konference probíhala kolem těžkého dubového stolu, který Hitlerovi posloužil jako štít. A atentátníkům se nepodařilo aktivovat obě připravené bomby. V konečném součtu následovala rychlá pomsta a válka pokračovala až do začátku května. Jde o jeden z nejznámějších atentátů na diktátory 20. století. Zdaleka ne jediný. Velmi vynalézavá, a podobně neúspěšná, byla CIA při snaze o likvidaci Fidela Castra.
Jen rok poté, kdy se Castro chopil na Kubě moci, pokusila se americká tajná služba využít jeho vášně pro doutníky. Připravila krabici doutníků napuštěných botulotoxinem - mimořádně účinným jedem bakteriálního původu. Protože Castro zemřel v roce 2016, je zřejmé, že se k němu tento "dar" nedostal. Podrobné okolnosti tohoto prvního pokusu nejsou známé. Vladimir Putin zkušenost s botulotoxinem (botoxem) zřejmě má také, neaplikuje ho však ani nitrožilně, ani ho neinhaluje. Stárnoucí politik úzkostlivě hledící na svůj image podle spekulací tisku podstoupil nejednu plastickou operaci obličeje. Doutníky si na něj zřejmě ale potenciální útočník nepřijde.
CIA se také pokusila využít "služeb" kriminálního podsvětí. Podle zprávy Churchovy komise z roku 1975, která vyšetřovala možná zneužití CIA, byla agentura připravena vyplatit 150 tisíc dolarů z Castrovu likvidaci. Úkolu se měli zhostit Sam Giancana, gangster staré školy ze Chicaga, a Santos Trafficant, který operaci na Kubě vedl. Oba figurovali na seznamu FBI deseti nejhledanějších zločinců. Prostředkem měly být jedovaté tablety. Výsledek se ovšem opět nedostavil. Dnes by komisí uvedená částka odpovídala přibližně 1,2 milionu dolarů. A opět se dostáváme k ruskému diktátorovi a válečnému zločinci Vladimiru Putinovi, na jehož hlavu vypsal odměnu ve výši 1 milionu eur ruský byznysmen Alex Konanychin trvale žijící ve Spojených státech, kde mu byl roku 1999 udělen politický azyl.
V roce 1963 pak přišla CIA s dalším plánem. Castro byl jako muž mnoha vášní také vyznavačem potápění. První pokus o využití tohoto poznatku spočíval v nápadu připravit silnou výbušnou nástrahu v podobě pestře zbarvené lastury. Zjevně poněkud překombinovaný a velmi nejistý efekt takového obtížně proveditelného útoku vedl k zamítnutí plánu, ale "potápěč Castro" se měl stát obětí kontaminovaného obleku. Jedovatá plíseň mu měla způsobit chronické a vysilující kožní onemocnění. Oblek včetně kontaminovaného dýchacího aparátu měl Castrovi předat právník James Donovan. Ve skutečnosti připravený oblek nikdy neopustil laboratoř CIA a z plánu sešlo. Vladimir Putin rovněž vykazuje vášeň pro potápění. Je proslulým mořským archeologem, který v roce 2011 objevil na dně Černého moře starobylé amfory. "Dvě amfory ze šestého století překvapivě našly v hloubce dvou metrů ruského premiéra s dýchacím přístrojem," zněl jeden z nepřejících komentářů.
CIA se pokusila využít také Fidelovy náklonnosti k ženám a pro svůj účel získat Maritu Lorenz, Castrovu femme fatale. Do hry měl opět vstoupit botulotoxin, tentokrát v podobě tablet vhozených do pití. Jediná by diktátora zabila do půl minuty. Nešikovným uložením však tablety znehodnotila. Namísto atentátu ji podle jejích slov čekala noc vášní. Castro jí dokonce dal do ruky svůj revolver a řekl jí: "Nemůžeš mě zabít. Nikdo mě nemůže zabít." O Putinových ženách a údajných milenkách píše ve své knize Alexej Navalnyj. Colt .45 u sebe ale zřejmě ruský prezident nenosí.
Jako z pohádek o Jamesi Bondovi působí pokus o atentát, při němž CIA plánovala využít skrytou jehlu v plnícím peru. Tak tenkou, že by oběť bodnutí vůbec nezaznamenala. Jed měl do Castrova těla podle plánu vpravit "vysoce postavený kubánský činitel", který byl ve styku se CIA. V navržený prostředek ale neměl podle vyšetřovací komise velkou důvěru a žádal něco sofistikovanějšího. Shodou okolností mu mělo být pero předáno v den atentátu na Kennedyho. Ať již byl důvod jakýkoli, k útoku nikdy nedošlo. Jako bývalý agent KGB má Vladimir Putin zřejmě o podobných metodách určité povědomí.
Nejoriginálnější z plánovaných atentátů na Fidela Castra ovšem nemířil na jeho život. CIA plánovala znevážit diktátora známého plamennými projevy tím, že potřísní nahrávací studio látkou, v jejímž důsledku bude během projevu Castro trpět halucinacemi podobnými jako při užití LSD. Bylo také zvažováno využití doutníků a jejich napuštění drogou. Padl dokonce nápad využít thallium a kontaminací jeho bot zapříčinit, že Fidelovi vypadají jeho ikonické vousy. Vladimir Putin se v tomto ohledu nemá čeho obávat. Jeho projevy plamenné nejsou, jako řečník příliš proslulý není a ikonické vousy nenosí.
Zdroj: nbcnews.com