ASIS talkshow - prezident AOBP ČR Jiří Hynek

ASIS talkshow - prezident AOBP ČR Jiří Hynek
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Jiří Hynek, prezident AOBP
17 / 05 / 2021, 13:00

Chybí mi hlavně dobré zákony a přebývají mi špatné zákony. Jsem přesvědčen, že přemíra zákonů, vyhlášek a nařízení, kterým je zaplevelen náš právní systém je velkým bezpečnostním rizikem. A vadí mi, že výdaje na vlastní obranu nejsou fixovány zákonem, jak je to v řadě jiných zemí, říká v ASIS talkshow prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek

  • Jste znám jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.  Můžete nám prozradit, jaká byla Vaše profesní cesta do této pozice?

Od malička mě to táhlo více k přírodním než společenským vědám. Na gymnáziujsem byl dosti úspěšný v matematických a fyzikálních olympiádách, což nakonec vyústilo ke studiu na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy univerzity v Praze. A s oborem matematická informatika, teoretická kybernetika a teorie systémů jsem pak bez problémů našel uplatnění v praxi. Začínal jsem jako vývojový pracovník v podniku TESLA Kolín, později v DPVT Karlovy Vary a po sametové revoluci jsem spoluzakládal softwarovou a poradenskou firmu. Osud tomu chtěl, že jsem se pár let nato stal ředitelem Karlovarského porcelánu, a od té doby jsem působil v manažersky významných pozicích dalších firem - Praga, ICZ, Indra, VOP-026. Na krátký čas jsem okusil i život úředníka státní správy jako ředitel Správy základních registrů. Od roku 2011 se naplno věnuji práci v Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu.

  • Čím se vaše společnost zabývá?

V našem zakládajícím dokumentu stojí, že se podílíme na vytváření optimálních podmínek pro výzkum, vývoj, výrobu, obchod a marketingové služby s obrannou a bezpečnostní technikou a materiálem. Některé nevládní neziskové organizaci nás nazývají zbrojními lobbisty, ač jsme stejně nevládní neziskovou organizací jako ony.  Na rozdíl od nich my konáme dobro ve prospěch naší země. Pomáháme totiž budovat a posilovat nedílnou součást národní obranyschopnosti, kterou je obranný a bezpečnostní průmysl.

  • Jak jste na tom z hlediska vlastní technické a personální bezpečnosti?

Nejsme pověstná kovářova kobyla, která chodí bosa. Máme dosti dobrý přehled, co dnešní špionážní prostředky dovedou. A uvědomujeme si, že můžeme být předmětem zájmu našemu státu nepříliš přátelsky nakloněných zpravodajských služeb či konkurenčního zahraničního průmyslu. Proto přistupujeme velmi zodpovědně k bezpečnosti jako takové. Výhodou pro nás je, že v členské základně máme firmy, které jsou v této oblasti špičkou ve svém oboru. Penetrační testy našeho počítačového systému a odborné konzultace nám zajišťuje ostravský Viavis. K šifrování emailové korespondence využíváme Talkey. Pro zabezpečení kanceláří využíváme řadu technických prostředků, ale určitě neočekáváte, že budu sdělovat jaké. A hlavně investujeme do vzdělávání zaměstnanců a vyžadujeme po nich bezpečné chování. Nejen já, ale i ostatní zaměstnanci si uvědomují, že informace je to nejcennější, co firma má. O to více nás mnohdy překvapuje, jak je v řadě podniků či úřadech tato problematika opomíjena.

  • Mohl byste vyjmenovat dvě pozitiva a dvě negativa ve Vaší práci?

Tím prvním pozitivem je obrovská rozmanitost mé práce. Bohužel se stává někdy i negativem, protože generuje příliš mnoho operativy na úkor koncepce. Druhým pozitivem je, že jsem ve velké míře svým pánem. Za svou práci se zodpovídám prezidiu a valné hromadě, ale mám dostatečně velkou pravomoc. Toto je do jisté míry i negativem, protože neexistuje pravomoc bez zodpovědnosti. Ale tím skutečně největším negativem v mé práci je obrovská rezistence státní byrokracie vůči dobrým nápadům a smysluplným změnám.

  • Jak se vzděláváte v oboru?

Každý z nás by se měl vzdělávat celý život. I já tak činím, protože vím, že bez toho nelze být kvalitním pracovníkem a respektovaným odborníkem. Za život jsem si prošel desítkami kurzů, konferencí či seminářů. Z těch nedůležitějších kromě rigorózní zkoušky na mé Alma Mater bych zmínil roční kurs finančního a manažerského účetnictví na Vysoké škole ekonomické v Praze a SERA (Session Européennepour les responsablesd’armement), který jsem absolvoval na Centre des HautesÉtudesl'Armement v Paříži. Nicméně jsem přesvědčen, že nejdůležitější vzdělávací kurz tvoří život. Můžete mít deset kurzů prezentačních dovedností, ale když vám bude chybět praxe, tak je to poznat. V této oblasti mi hodně dala moje kandidatura na prezidenta České republiky v roce 2018 a navazující kampaň.

  • Co vám chybí z prostředí bezpečnosti legislativy státu?

Chybí mi hlavně dobré zákony a přebývají mi špatné zákony. Jsem přesvědčen, že přemíra zákonů, vyhlášek a nařízení, kterým je zaplevelen náš právní systém je velkým bezpečnostním rizikem. A vadí mi, že výdaje na vlastní obranu nejsou fixovány zákonem, jak je to v řadě jiných zemí.

  • Jak hodnotíte služby bezpečnostních agentur? Co si myslíte o jejich finančním ohodnocení?

Kvalita služeb odpovídá ceně, za kterou je tato služba vysoutěžena. Jednokriteriální soutěže na cenu jsou cestou do pekla nejen u bezpečnostních služeb. Kvalitní zákon o bezpečnostních službách je v zájmu státu, protože v případě krize mu pracovníci bezpečnostních agentur mohou být k prospěchu.

Tagy článku